Czy w Polsce farmy wiatrowe off-shore będą budowane bez programu dofinansowania?

Jak poinformował podczas debaty dotyczącej transformacji energetycznej w Polsce i jej kosztów, Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, farmy wiatrowe na Bałtyku będą budowane bez wsparcia z budżetu. Naimski podkreślił, że wiatraki morskie, obok siłowni atomowych, stają się coraz bardziej istotne dla polskiej strategii energetycznej i przyszłego miksu energetycznego. 

W perspektywie lat 2040-2050 mniej więcej połowa produkcji energii elektrycznej w Polsce będzie pochodziła z węgla. Pozostała część to będą źródła odnawialne – głównie offshore, a także energetyka nuklearna”, mówił pełnomocnik rządu. Dodał jednocześnie, że strategia nie zakłada wsparcia ze strony budżetu. 

Przewidujemy je w takim kontekście, że koszty budowy tych farm będzie się obniżał, tendencja jest obiecująca, i będzie się obniżał do tego momentu, że nie będzie to związane ze wsparciem ze strony budżetu”, powiedział Naimski. Mimo to zapewnił, że dla wiatraków na Bałtyku jest miejsce, więc  optymistycznie zakłada, że „będą się one budowały bez wsparcia”. 

Naimski podkreślił również, że ceny OZE są coraz bardziej konkurencyjne dla tradycyjnych systemów, takich jak elektrownie węglowe. Jednocześnie zaznaczał: „chciałbym powiedzieć prosto i jasno: Polski i Polaków nie stać na to, by dopłacać do przekształcenia energetycznego, jak stało się to np. w Niemczech i kilku innych krajach”. 

Kontynuując przykład naszego zachodniego sąsiada, Naimski wskazał, że do sektora OZE w czasie najbliższych 10 lat wpłynie 25 miliardów euro, pochodzących od konsumentów energii elektrycznej. „To obciążenie jest niemożliwe w sytuacji, gdy wielu Polaków jest na granicy ubóstwa energetycznego. Musimy szukać innych sposobów”, skomentował pełnomocnik rządu.

Źródło: cire.pl

1 comment
  1. Od zawsze , jak kazdy urodzony w tym kraju , przebywam w sektorze energetycznym , Od kilkudziesieciu lat jestem nim zainteresowany bardziej niz przecietny obywatel tego kraju , chociazby z powodu utworzenia Filharmonii Czterech Zywiolow , Formy artystycznej , w ktorej wykorzystuje sie energie pochodzace ze zrodel naturalnych , jednak , czestokroc wspomaganych energia tradycyjna . Najczesciej weglowa . Od kilku lat jestem specjalista ze specjalizacjami uzyskanymi w programach unijnych, a takze expertem i doradca do kontaktow z klientem Dlatego wiem na czym polega forma Prosumencka , bo wiem co to jest Prosument . Przechodzilem staze zawodowe w roznych firmach . Takze w tych o koneksjach miedzynarodowych , W zwiazku z tym , moja swiadomosc na ten temat jest wystarczajaco wielka , by zabierac glos na forum publicznym ,a zwlaszcza dlatego , ze sledze codzienne , swiatowe i krajowe , informacje , plynace z roznych zrodel (!) . Moge tylko tyle i az tyle stwierdzic – tu trzeba Rejtana ! – bo Stanczykow w sprawach Odnawialnych Zrodel Energii w krajowych rozgrywkach glupoty i nonszalancji jest wielu . Jest to juz taka ilosc , ze tylko patrzec , a zaloza kolejna Partie i po kolejnych wyborach , pojda na kolejne piwo. Tym razem pochodzace z recyklingu moczu tych , ktorzy olewajac przyjete wczesniej Dyrektywy Zbiorowosci Europejskiej , placa kary z kasy , wspomnianego Rejtana . Ale , przecietny obywatel , tez to olewa , oczywiscie wlasna nieswiadomoscia . Dlatego , proponuje zainteresowac sie problemem , zeby kolejny raz nie obudzic sie w podstawionym nocniku ! Natomiast , jesli chodzi o tzw. inwestycje offowe , to nalezy zrobic wszystko , zeby do tego nie dopuscic,na zasadzie ,, robta co chceta ,, Panstwo to My wszyscy , przypominam , i Panstwo musi miec udzial bezposredni w sektorze , ktory napedza wszystkie inne sektory .To jest zabezpieczenie kazdego obywatela tego Kraju , a jednoczesnie daje pelny wglad do przyjetych dzialan .To jest zasada ,, nic o nas , bez Nas ! Do wiedzy z nauka pokolen Drodzy Rodacy ! – PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV TEATR-Y ; JANUSZ NUSIK POWALSK //I( przyp. moje tytuly to mocne tytuly , bo juz po ,,pierestrojce,,- nie musze przechodzic nostryfikacji )//

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Co Ministerstwo Przedsiębiorczości zrobiło dla eko-gospodarki? – bilans resortu

Udało nam się przeprowadzić cały szereg projektów, które realnie ułatwiają przedsiębiorcom życie oraz zapewniają im konkretne oszczędności. A także unowocześniają naszą gospodarkę i coraz śmielej pozwalają nam konkurować na globalnym rynku – chwali minister Jadwiga Emilewicz na dzień przed ciszą wyborczą. W bilansie przedstawiamy te zmiany, które przyczynią się do ochrony środowiska.