Polscy inwestorzy nie radzą sobie z zagraniczną konkurencją na rynku fotowoltaicznym

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, polskie niewielkie firmy nie radzą sobie z zagraniczną konkurencją dużych funduszy inwestycyjnych, które chętnie lokują swoje środki w projektach fotowoltaicznych w Polsce. Powoduje to wypływ środków państwowych wypłacanych w ramach wsparcia OZE.

W październiku i listopadzie tego roku odbyć mają się liczne aukcje energii odnawialnej. Jak wskazuje dziennik, wielu polskich inwestorów będzie miało ogromny problem z wygraniem ich, a ich wyniki okażą się najpewniej gorsze niż w aukcjach w latach 2016-17. W poprzednich dwóch latach w ramach aukcji rozdysponowano środki w wysokości około 1,3 miliarda złotych.

Głównym problemem jest tutaj prawo skali. Zagraniczne koncerny z Niemiec, Chin czy Litwy chcą budować duże farmy, a polskie firmy mniejsze i przez to mniej opłacalne. Dla polskiej firmy budowa farmy PV to koszt na poziomie 2,8-3,5 miliona złotych za 1 MW zainstalowanych mocy. Jeśli firma uzyska dopłatę na poziomie 385 zł d 1 MWh, to zyski firmy są minimalne, na poziomie 10-30 tysięcy złotych. Dla porównania, firmy z Chin są w stanie postawić taką farmę za jedynie 2,2-2,5 miliona złotych/MW, przez co przy takiej samej dopłacie generują o wiele wyższy zysk.

„Podobnie jak w przypadku farm wiatrowych, tak i w fotowoltaice polski rynek zmierza w kierunku dominacji wielkich inwestorów instytucjonalnych. Jedynym sposobem, by to zmienić, jest wprowadzenie ułatwień dla małych i średnich firm. W obecnych warunkach wystarczyłyby odpowiednie rozwiązania systemowe i te projekty będą bronić się same”, tłumaczy dziennikowi prawnik, Michał Tarka.

Eksperci wskazują, że aby pomóc w tej sytuacji, należałoby np. wprowadzić ułatwienia przyłączania nowych instalacji do sieci.

źródło: dgp, cire.pl

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.