Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dachowa turbina wiatrowa z panelami słonecznymi i magazynem energii wchodzi do masowej produkcji

Dachowa turbina wiatrowa z panelami słonecznymi i magazynem energii wchodzi do masowej produkcji

Dachowa turbina wiatrowa z panelami słonecznymi i magazynem energii wchodzi do masowej produkcji

W styczniu 2023 roku ruszy pełnoskalowa komercyjna produkcja Wind-Powered Microgrid. Innowacyjna technologia stanowi połączenie dachowej turbiny wiatrowej, paneli słonecznych i magazynu energii. Mikrosieci tego typu mogą stać się przyszłością energetyki, także w Polsce. 

Reklama

Dachowa turbina wiatrowa z panelami i magazynem energii

Hover Wind-Powered Microgrid to połączenie energii wiatrowej i słonecznej. Centralnym elementem mikrosieci jest opatentowana przez firmę Hover turbina wiatrowa o mocy 36 kW. Aerodynamiczna konstrukcja zainstalowana na nawietrznej krawędzi dachu budynku zapewnia moc na skalę komercyjną. 

Generator z napędem bezpośrednim zmniejsza tarcie i pozwala na utrzymanie wysokiej prędkości obrotu turbiny. Uzupełnieniem generacji wiatrowej i kolejnym elementem mikrosieci są zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne. Energia generowana przez oba źródła jest kierowana do zintegrowanego systemu zarządzania energią. System łączy w sobie energię z dwóch OZE i przekształca ją w 3-fazowy prąd przemienny o napięciu 480 V, bezpośrednio połączony z systemem zarządzania budynkiem. Nadmiar mocy gromadzony jest w magazynie energii.

Testy wykazały, że Hover Wind-Powered Microgrid może w większości przypadków zrekompensować 100% zużycia energii przez budynek. 

Czy mikrosieci to przyszłość energetyki?

W czerwcu 2022 roku projekt Wind-Powered Microgrid otrzymał nagrodę za innowację roku w trzeciej edycji konkursu Wind Investment Awards.

W sektorze energii odnawialnej prowadzone są ciągłe eksperymenty, ale tylko niewielki procent tych pomysłów przechodzi przez testy i jest udostępniany na rynku na dużą skalę. Firma Hover spędziła prawie 8 lat na badaniach i rozwoju, a następnie przez dwa lata przeprowadzała rygorystyczne testy w St.Petersburgu na Florydziepowiedział Dyrektor generalny Hover, Chris Griffin 

Instalacje tego typu najlepiej sprawdzają się w środowisku miejskim, gdzie mogą dodatkowo korzystać z potencjału wiatru wytworzonego przez działalność człowieka (m.in. ruch samochodowy). Hover przekonuje, że technologia jest odporna na ekstremalne warunki atmosferyczne. 

Nie znamy żadnej innej technologii wiatrowej, która przetrwała dwa huragany (np. w  Memphis w stanie Tennessee dodaje Griffin.

Z usług firmy skorzystało już wielu klientów prywatnych i publicznych, w tym m.in. nawet wojsko Wielkiej Brytanii. Mikrosiesieci, czyli lokalne i samowystarczalne obiegi energii, są bardzo obiecującym kierunkiem rozwoju energetyki. Integrują różne źródła energii i pozwalają na jej magazynowanie, dlatego są doskonałą metodą na niezależność energetyczną w różnych warunkach. Pozwalają także na pozyskanie energii odnawialnej w razie awarii nadrzędnej sieci energetycznej i uniknięcie tzw. blackoutu

Mikrosieć to zaawansowana technologicznie odpowiedź na coraz bardziej zauważalny trend do integracji źródeł rozproszonych w większe struktury. Zdolność do pracy wyspowej zapewnia dostęp do energii w przypadku przerw w dostawie energii wywołanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Czy Polska dysponuje takimi rozwiązaniami?

Mikrosieci w Polsce

OZE w Polsce rozwijały się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie, co doprowadziło do przeciążenia sieci przesyłowych. Efektem tej sytuacji jest m.in. wyłączanie instalacji fotowoltaicznych z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci, a także odmowa wniosków o przyłączenie instalacji przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnych. 

Mikrosieci są odpowiedzią na zbyt wolną modernizację polskiego systemu elektroenergetycznego. Pierwszy w Polsce funkcjonujący układ mikrosieci uruchomił Tauron. Pracująca na terenie dawnej kopalni Szombierki mikrosieć składa się z:

  • dwóch instalacji fotowoltaicznych,
  • pięciu mikroturbin wiatrowych,
  • agregatu gazowego,
  • magazynu energii,
  • innowacyjnej stacji transformatorowej.

Obecnie mikrosieć TAURONA zapewnia energię elektryczną 54 gospodarstwom domowym i zajmuje powierzchnię 9 tys. m2. Na czym dokładnie polega pierwszy tego typu system w Polsce?

źródło i zdj. główne: hoverenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.