Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ta bezłopatkowa turbina wiatrowa generuje o połowę więcej energii niż fotowoltaika (tyle co 16 paneli)

Ta bezłopatkowa turbina wiatrowa generuje o połowę więcej energii niż fotowoltaika (tyle co 16 paneli)

Ta bezłopatkowa turbina wiatrowa generuje o połowę więcej energii niż fotowoltaika (tyle co 16 paneli)

Bezłopatkowa turbina wiatrowa Aeromine Technologies to przełomowe rozwiązanie, które generuje tyle energii, ile 16 paneli słonecznych. Turbiny są ciche i mogą być instalowane na dachach. Na czym polega to rozwiązanie?

Reklama

Bezłopatkowa turbina wiatrowa

Bezłopatkowa turbina wiatrowa to nowa, wydajna opcja dla właścicieli nieruchomości. Opatentowany nieruchomy system pozyskiwania energii wiatru z firmy Aeromine Technologies generuje do 50% więcej prądu, niż fotowoltaika zamontowana na dachu przy tym samym koszcie.

Nieruchoma turbina wiatrowa nie ma łopatek. Zaprojektowana jest do integracji z systemami elektrycznymi budynków i fotowoltaiką. Innowacyjny i skalowalny system można łatwo zainstalować na krawędzi dachu. Technologia wykorzystuje aerodynamikę podobną do profili aerodynamicznych w samochodzie wyścigowym, aby wychwycić i wzmocnić przepływ powietrza w budynkach.

Nietypowa farma wiatrowa na dachu

Pilotaż nowej technologii prowadzi BASF Corporation. Bezłopatkowa turbina wiatrowa Aeromine testowana jest w zakładzie produkcyjnym w Wyandotte, USA.

W przeciwieństwie do hałaśliwych turbin wiatrowych, których zasada działania opiera się na obracających się łopatach wirnika, turbina Aeromine nie ma łopatek i zajmuje zaledwie 10% powierzchni dachu wymaganej do montażu paneli słonecznych. Stacjonarna, cicha i wytrzymała jednostka Aeromine generuje energię przez całą dobę przy każdej pogodzie. 

Systemy Aeromine składają się z 20-40 jednostek zainstalowanych na krawędzi budynku, zwróconej w kierunku dominującego wiatru. 

Bezłopatkowa turbina wiatrowa
Turbiny Aeromine na dachu, źródło: aerominetechnologies.com

Nieruchome turbiny zaprojektowano tak, aby współpracowały z istniejącym systemem elektrycznym budynku. Twórcy twierdzą, że połączenie turbiny Aeromine z panelem słonecznym zamontowanym na dachu może pokrywać nawet 100% zapotrzebowania na energię budynku, jednocześnie minimalizując potrzebę magazynowania energii.

Bezłopatkowa turbina wiatrowa
Zasada działania turbiny Aeromine, źródło: researchgate.net

– Jest to przełom, który dodaje nową wartość do szybko rozwijającego się rynku wytwarzania energii na dachach. Pomaga korporacjom w osiąganiu ich celów w zakresie odporności i zrównoważonego rozwoju dzięki niewykorzystanemu, rozproszonemu źródłu energii odnawialnej.

Zastrzeżona technologia Aeromine wprowadza wydajną energii wiatrowej na rynek i łagodzi ograniczenia turbin wiatrowych i mniej wydajnych paneli słonecznychtwierdzi dyrektor generalny Aeromine, David Asarnow.

System Aeromine zajmuje niewiele miejsca na dachu budynku, pozostawiając dużo miejsca na fotowoltaikę. Może także zasilać ładowarki aut elektrycznych. Przy optymalnej stabilnej konfiguracji geometrycznej turbiny Aeromine osiągnęło 18% sprawności mechanicznej w oparciu o eksperymenty w tunelu aerodynamicznym przeprowadzone w National Wind Institute na Texas Tech University. Nieznana jest jeszcze cena urządzenia i data komercjalizacji rozwiązania. 

Więcej nietypowych turbin

Norwegowie opracowali pływającą morską turbinę wiatrową zupełnie nowego typu. Twórcy twierdzą, że ich konstrukcja może mieć nawet 400 metrów wysokości. Na czym polega to rozwiązanie?

Startup „Panel Wiatrowy” powstał w celu stworzenia następnej generacji lądowych turbin wiatrowych, wykraczającej poza obecnie znane technologie wytwarzania energii z wiatru. Za swoje osiągnięcie twórcy zajęli II miejsce w konkursie organizowanym przez ING Polska i zdobyli 300 tys. zł.

Wind Catching Systems, firma odpowiedzialna za nietypowe morskie farmy wiatrowe, zawarła z General Motors strategiczną umowę o współpracy. Gigant samochodowy wsparł ostatnią rundę inwestycyjną norweskiego startupu, która wyniosła 10 milionów dolarów. Dzięki temu zwiększa się szansa, że już za parę lat możemy zobaczyć te niesamowite elektrownie wiatrowe w praktyce.

źródło: mat. prasowe Aeromine Technologies, researchgate.net, Inc, zdj. główne: aerominetechnologies.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.