Diesel bardziej ekologiczny od benzyny?

Wiele słyszy się ostatnio odnośnie samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Kilka państw chce zakazać jego sprzedaży w niedługiej przyszłości z uwagi na środowiskową szkodliwość. Okazuje się jednak, że twierdzenia, jakoby diesel emitował więcej spalin od silników benzynowych mogą być bezzasadne, np. w obliczu badań przeprowadzonych przez Patricka Hayesa, naukowca z Uniwersytetu w Montrealu.

Z jego analizy wynika, że nowoczesne samochody wyposażone w silnik diesla emitują mniej spalin aniżeli samochody benzynowe. Komentując wyniki badań opublikowanych w raporcie Scientific Reports Patrick Hayes zaznacza, że obecnie wykorzystywany olej napędowy jest sporo czystszy od benzyny. Według niego, władze większą uwagę powinny zwrócić na samochody wyposażone w silniki benzynowe, bowiem to one są źródłem większych zanieczyszczeń.

Faktem jest, że sporym kłopotem są jeżdżące po drogach stare samochody, które nie są wyposażone w filtry cząsteczek stałych. Warto jednak zaznaczyć, że blokada dystrybucji nowych samochodów z silnikami wysokoprężnymi przez dealerów nikogo przed nimi nie ochroni.

Raport naukowca z Montrealu staje w opozycji do działań wielu europejskich polityków, którzy chcą wyeliminować silniki diesla z użytku. Argumentują to chęcią ochrony środowiska, lecz w obliczu badań przedstawionych przez Patricka Hayesa – mogą to być działania bardziej na pokaz, aniżeli skuteczne.