Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dłubnia wraca do życia – rewitalizacja jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek Krakowa

Dłubnia wraca do życia – rewitalizacja jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek Krakowa

24 marca podpisano umowę na opracowanie koncepcji rewitalizacji krakowskiej rzeki Dłubnia. Wkrótce rozpocznie się pierwszy etap prac, który obejmie analizę przedprojektową. Dłubnia od wielu lat pozostaje jedną z najbardziej zanieczyszczonych ściekami krakowskich rzek.

Reklama
cff webinar swiatoze mobi 1cff webinar swiatoze 1
Reklama

Dłubnia wraca do życia

Koncepcja “Rewitalizacja i poprawa warunków geomorfologicznych rzeki Dłubni” obejmie odcinek od zbiornika Zesławice do ujścia rzeki do Wisły. W ramach analiz przedprojektowych przeprowadzone zostaną badania przyrodnicze, hydrologiczne, społeczne oraz administracyjne. Ich wynik ma zapewnić optymalne działanie renaturyzacyjne zarówno w kwestii środowiskowej, jak i społecznej. Analizy będą również dotyczyć zlewni o powierzchni 55,1 km2, w tym rzekę Dłubnię i jej dopływy Baranówka i Burzowiec. 

Celem koncepcji jest poprawa jakości rzeki Dłubni, jak i również zwiększenie bioróżnorodności doliny rzecznej i stworzenie warunków, które wpłyną na jej atrakcyjność w celach rekreacyjnych i turystycznych dla odwiedzających. Renaturyzacja Dłubni zakłada również usunięcie betonowych umocnień rzeki. Według podpisanej z wykonawcą umowy, ostateczna koncepcja renaturyzacji rzeki Dłubni będzie gotowa maksymalnie za rok. Wtedy urzędnicy rozpoczną starania o zdobycie niezbędnych pozwoleń, aby rozpocząć działania.

“Nowohucka Amazonka” ma być taka, jak 200 lat temu

Rzeka Dłubnia stanowi bardzo ważny, lewobrzeżny dopływ Wisły, którego długość wynosi 51 kilometrów. Źródła rzeki znajdują się we wsi Jangrot, a jej zlewnia obejmuje tereny wschodniej granicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Końcowy odcinek rzeki znajduje się na terenie Krakowa.

Rzeka Dłubnia jest szczególnie lubianym miejscem spacerów dla mieszkańców Krakowa. W XIX i XX wieku była ona wykorzystywana do celów przemysłowych na terenie Nowej Huty. Ślady dawnych jazów i kanałów zachowały się do dziś. W górnym biegu rzeki znajduje się również Dłubniański Park Krajobrazowy, który jest domem dla bobrów, czapli siwych, kaczek krzyżówek i rzadkich gatunków płazów. Obecnie jednak rzeka “cierpi” z powodu znacznych zanieczyszczeń wody. Działania rewitalizacyjne mają przywrócić stan zazielenienia i czystości rzeki sprzed dwustu lat. Aby jak najdokładniej odwzorować jej dawny wygląd, Wody Polskie mają używać map i fotografii sprzed wielu lat. 

– Dłubnia często się rozgałęzia, tworzy niejako deltę z wysepką. To ujmiemy w projekcie. Chcemy nasadzić rośliny, które kiedyś tam rosły i przywrócić bogate życie biologiczne rzeki – mówi dla Radia Kraków Wojciech Kozak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Krakowie.

W 2016 roku pojawił się pomysł utworzenia parku rzecznego wzdłuż rzeki Dłubni. Wobec braku działania, mieszkańcy napisali petycję do prezydenta miasta Kraków. Propozycja mieszkańców zakładała utworzenie parku o powierzchni 59 hektarów, który miałby rozciągac się od zalewu Zesławice do ujścia Dłubni do Wisły. Według urzędników, problemem w realizacji pomysłu mieszkańców są prywatne działki na wyodrębnionym obszarze. W 2024 roku powołano specjalny zespół naukowców, aktywistów i urzędników, którego celem jest przygotowanie projektu zmian dla rzeki Dłubni.

Zobacz również: Odra: pierwsza rzeka w Polsce z osobowością prawną? Projekt ma szansę trafić do Sejmu 

Źródło: gov.pl, TVP3 Kraków, Radio Kraków

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.