Dom za niecałe 30 tysięcy złotych – wszystko dzięki nowatorskim cegłom

Ten dom może wglądać na pierwszy rzut oka bardzo niepozornie, ale to konstrukcja naprawdę rewolucyjna. Powierzchnia tego budynku to około 40 metrów kwadratowych. Został on zbudowany z przypominających klocki LEGO cegieł wykonanych z plastiku z odzysku. Koszt postawienia tego niewielkiego domu wynosił 20 tysięcy pesos (około 26 tysięcy złotych).

Fernando Llanos, budując swój dom w Cundinamarca w Kolumbii rozważał długo w jaki sposób rozwiązać problem transportu materiałów budowlanych na plac budowy. Postanowił rozwiązać tą kwestię bardzo pomysłowo i skutecznie – wykorzystał on plastik pochodzący z recyclingu. W zagadnieniu tym pomógł mu architekt Oscar Mendez, który opracował system Conceptos Plastico – wykorzystuje on plastikowe, lekkie cegły do budowy domów z dala od szlaków komunikacyjnych. System ten zapewnia budulec, który jest nie tylko lekki, ale też tani.

Wykorzystanie plastiku z odzysku pozwala na zmniejszenie wpływu budownictwa na środowisko. Autorzy zdecydowali się na taki budulec, mimo że wykorzystanie nowego tworzywa byłoby prostsze. Jak mówi Mendez: Plastik z odzysku wymaga więcej eksperymentów.

Plastik do stworzenia cegieł został pozyskany z okolicznych przetwórni odpadów, które zajmują się sortowaniem śmieci i odzyskiwaniem surowców. Dodatkowo budowniczowie pozyskali także surowce z fabryk, wytwarzających plastikowe elementy (chodzi o pozostałości z produkcji etc).

Odzyskany plastik został następnie rozgrzany i umieszczony w stosownych formach. Wytworzone z plastiku cegły mają dobre własności izolacyjne, a ponadto odporne są na zapłon, a domy z nich zbudowane spełniają wszystkie lokalne normy dotyczące odporności na trzęsienia ziemi.

 

Pomysł tworzenia tego rodzaju domów powstał w roku 2011. Od tego czasu firma je produkująca rozrosła się do 15 osób. Niedawno firmie udało się ukończyć całe osiedle zbudowane w ten sposób. Zostało ono wybudowane jako tymczasowe schronienie dla 42 rodzin w Kolumbii.

Obecnie firma została nagrodzona kwotą 300 tysięcy dolarów przez Chivas Venture. Pieniądze te mają umożliwić wejście spółce na rynek globalny.

  4 komentarze

  1. Zapomnieliście tylko napisać iż dom ten mógł powstać za 30 tys. złotych bo nie posiada ŻADNEJ izolacji termicznej !!! (w krajach subtropikalnych to po prostu nie jest konieczne). U nas po dodaniu kosztów docieplenia i przystosowania takiej konstrukcji do naszych przepisów wyszłoby ok. 100 tys. złotych i… czar pryska, bo to daje 2500 złotych za metr, a to nie jest żadna rewelacja…

   1. Panie Ryszardzie, to ciekawostka, nie sugestia. W Polsce rozwiązanie sprawdzi się jedynie jako domek letniskowy/altanka.

   2. Ale plastik sam w sobie jest izolatorem termicznym 10 razy lepszym niż beton, więc tej dodatkowej izolacji potrzeba znacznie mniej.

  Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Smog wróci jak bumerang

Następny artykuł

System automatycznego wyłączania paneli fotowoltaicznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
%d bloggers like this: