Smog wróci jak bumerang

Sezon grzewczy powoli dobiega końca, a wraz z nim temat smogu. Nie tylko w mediach, ale przede wszystkim w naszej świadomości. Jak przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego, aby chociaż trochę zminimalizować problem smogu w Polsce?

W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie od 40 do 45 tysięcy osób. Według WHO pył zawieszony PM 2,5 może przekraczać stężenie większe niż 25 mg/m3 maksymalnie trzy dni w ciągu roku (dobowej średniej), a w przypadku PM10 – wartość ta może być dwukrotnie wyższa. W Polsce już 4. stycznia bieżącego roku przekroczyliśmy powyższe limity kilkukrotnie, a często nawet kilkunastokrotnie.

O tym jak zmniejszyć problem smogu i przygotować się do następnego sezonu grzewczego, specjalnie dla portalu ŚwiatOZE opowiada Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Smog wróci jak bumerang w październiku, w listopadzie najpóźniej. Teraz władze rządowe powinny się skupić na tym, żeby nie stracić tego czasu. Czekamy na rozporządzenia w sprawie norm jakości węgla, w sprawie standardów emisyjnych dla kotłów, czekamy na program dotacyjny i kredytowy do wymiany kotłów, do termomodernizacji. Jeśli chodzi o władze regionalne, to jest w przypadku Małopolski i Śląska wdrażanie już istniejących uchwał antysmogowych, uruchomienie środków dotacyjnych , ale też kampanie edukacyjne – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Przypomnijmy – od początku roku do końca marca w Krakowie zanotowano już 53 dni, w których przekroczono dopuszczalne, dobowe normy zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. Między 19 stycznia a 6 lutego, przez 19 dni z rzędu, krakowskie stacje pomiarowe wskazywały przekroczenie dopuszczalnej normy pyłu zawieszonego.

Zobacz jak ze smogiem radzą sobie mieszkańcy Krakowa.

    1 komentarz

    1. Niestety politycy zapominają o technologiach i wolą wydawać na bzdury nasze podatki. Za te pieniądze możemy zlikwidować emisję NOx, SOx i metali ciężkich do atmosfery. Dyrektywa IED obowiązuje w Prawie Ochrony Środowiska…I tak nasz sejmik nie chce czystych technologi węglowych tak jak Kraków geotermii a plan mają opracowany przez prof. H. Kozłowskiego. Na spotkaniu w Skawinie władze małopolski wyśmiały geotermię. Cytuję,,….wiecie państwo są ludzie, którzy mówią, że jak wykopie się dziurę na 12 kilometrów to będziemy mieć energię za darmo…,,

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Stacje Lotos naładują samochody elektryczne

Następny artykuł

Dom za niecałe 30 tysięcy złotych – wszystko dzięki nowatorskim cegłom

Mogą też Ci się spodobać...



Tagi: , ,
%d bloggers like this: