Jak mieszkańcy Krakowa radzą sobie ze smogiem?

Od początku roku do końca marca w Krakowie zanotowano już 53 dni, w których przekroczono dopuszczalne, dobowe normy zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. Między 19 stycznia a 6 lutego, przez 19 dni z rzędu, krakowskie stacje pomiarowe wskazywały przekroczenie dopuszczalnej normy pyłu zawieszonego.

Jak ze smogiem radzą sobie mieszkańcy Krakowa – zobacz wywiad z Katarzyną Harmatą, matką dwójki dzieci:

W tym czasie miasto Kraków aż 18 razy wprowadziło darmową komunikację miejską dla mieszkańców. Rekord zanieczyszczenia powietrza padł 30 stycznia, kiedy to stacja pomiarowa w Kurdwanowie wskazała 338 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześcienny. Przypomnijmy – maksymalna, dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na m3.

W tym roku mieszkańcy Krakowa mogą liczyć na zwrot 80% kosztów wymiany pieca węglowego. W latach poprzednich zwracano 100% kosztów takiej inwestycji. Od początku roku do końca marca w Krakowie udzielono 2300 dotacji na kwotę 45,5 mln zł, co powinno przełożyć się na wymianę ponad 3400 kotłów i pieców na węgiel. W ubiegłym roku w Krakowie zlikwidowano 4200 pieców i kotłów węglowych, za łączną kwotę 63 mln zł. Pomimo mniejszych dotacji w tym roku, więcej mieszkańców Krakowa zdecydowało się na wymianę starego “kopciucha”.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Na Orkadach zainstalowano podmorski system zbierania energii

Następny artykuł

Szerokość geograficzna

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,