Na Orkadach zainstalowano podmorski system zbierania energii

Firma EC-OG z Abderdeen z powodzeniem zainstalowała podmorski system zbierania energii elektrycznej na wodach niedaleko Orkad. O instalacji systemu informowaliśmy już pewien czas temu na łamach portalu.

Instalacja została umieszczona w Europejskim Centrum Energii Morskiej w Shapinsay 13 kwietnia bieżącego roku i niemalże natychmiast podpięta do sieci energetycznej.

Obecnie system pracuje w pełni w zgodzie z przewidywaniami i parametrami technicznymi – komentują przedstawiciele EC-OG. Jak dodają, system ten zostanie pozostawiony tam co najmniej przez całe lato, a bezprzewodowy system pozwoli na zbieranie wszystkich danych dotyczących pracy systemu.

Jak informuje firma, zamontowany system wyposażony jest w turbinę, konwertującą energię pływów na prąd elektryczny, która spięta jest bezpośrednio z magazynem energii elektrycznej, opartym o ogniwa litowo-jonowe. Jak mówi dyrektor działu inżynierii spółki, Robert Cowman: Udało nam się z powodzeniem zainstalować system na miejscu i rozpocząć testy urządzenia znacznie przed planowanym czasem. Dzięki zastosowaniu turbiny o pionowej osi obrotu system funkcjonować może niezależnie od kapryśnych kierunków pływów, sporadycznie zmieniających się w tym rejonie.

Inwestycja wsparły: Leask Marine, CastleView oraz Scottish Enterprise.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Elia zainwestuje 400 milionów euro w projekty wiatrowe na Morzu Północnym

Następny artykuł

Jak mieszkańcy Krakowa radzą sobie ze smogiem?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,