Elia zainwestuje 400 milionów euro w projekty wiatrowe na Morzu Północnym

Belgijski operator sieci energetycznej Elia dostał zielone światło od swojej rady nadzorczej, na zainwestowanie 400 milionów euro w budowę instalacji przesyłowej dla projektów wiatrowych znajdujących się na Morzy Północnym.

Projekt „modułowej sieci przesyłowej offshore” jest opracowywany już od wielu lat i zaprojektowany jest do połączenia ponad 1 GW mocy w projektach wiatrowych, takich jak Rentel, Notrhwest 2, Mermaid i Seastar z sieciami przesyłowymi na lądzie.

Jednym z elementów systemu przesyłowego będzie platforma, umieszczona około 40 km od Zeebrugge. Podłączona ona zostanie do podstacji na wybrzeżu – Stevin – trzema kablami przesyłowymi instalacji 220 kV. System ten ma rozpocząć swoje działanie w drugiej połowie 2019 roku.

Operator komentuje, że morska stacja przesyłowa oferuje szereg zalet, obecnie i w przyszłości – Zapewnić ma Belgii dobrą pozycję w przyszłości w rozwoju sektora energetyki offshore.

Szef spółki, Chris Peeters skomentował: Modułowa sieć przesyłowa jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia sieci przesyłowej na Morzu Północnym, które pozwolą rozszerzyć sieć energetyczną Belgii poza granice morskie. Modułowa sieć daje szansę na rozwój ekonomiczny, opracowanie nowych technologii jak i stworzenie nowych miejsc pracy.

Elia przeprowadziła już badania dna morskiego, które konieczne są do rozmieszczenia platform systemu i zaplanowaniu przebiegu kabli energetycznych. Obecnie operator jest na etapie dokładnego planowania całego systemu.

Podana kwota inwestycji obejmuje wszystkie prace, jakie ma zamiar przeprowadzić operator oraz zakup farmy wiatrowej Rentel o mocy 309 MW, której deweloperem jest Otary.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Przedsiębiorcom, którzy zainwestowali w wiatraki czy elektrownie wodne grozi bankructwo!

Następny artykuł

Na Orkadach zainstalowano podmorski system zbierania energii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,