Dom w szklarni – najprostszy sposób wykorzystania słońca do ogrzania mieszkania

Dom w szklarni

Szwedzka rodzina postanowiła obudować swój dom szkłem, żeby wykorzystując efekt szklarni, ogrzać za darmo przestrzeń. Realizacja przedsięwzięcia byłaby niemożliwa w mieście, dlatego Marie Granmar i Charles Sacilotto postanowili obudować szklaną konstrukcją drewniany domek letniskowy na archipelagu sztokholmskim.


Swoją konstrukcję inspirowali na projekcie architekta Bengta Warne, który w 1974 roku zaprojektował pierwszy Nature House – dom mieszkalny zbudowany w całości ze szkła.

dom w szklarni 1

Jednak, zamiast wybudowania nowej konstrukcji para postanowiła obudować szkłem już istniejący drewniany domek letniskowy. Szklarnia jest nieomal dwukrotnie większa niż drewniany dom, pozostawiając naokoło budynku przestrzeń, w której można zorganizować ogród. Wewnątrz konstrukcji panują śródziemnomorskie warunki, pozwalając mieszkańcom sadzić warzywa w środku zimy.

Średnia temperatura w styczniu to -2 stopnie w Sztokholmie, wewnątrz szklarni będzie to około 15 stopni. Ponadto obudowanie domu warstwą cztero milimetrowego szkła sprawiło, że w przestał być potrzebny dach, w związku z czym mieszkańcy rozebrali go. Przestrzeń dawnego poddasza została wykorzystana jako taras, na którym można się relaksować w promieniach słońca.

dom w szklarni w Szwecji

Dodatkowo dom jest niezależny od miejskiego systemu oczyszczania ścieków – konstruktorzy zaprojektowali system filtrowania i oczyszczania wody używanej przez domowników.

dom w szklarni 3

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Smog jednym z tematów rozmów Komisji Europejskiej z Polską

Następny artykuł

Sektor fotowoltaiczny w Niemczech ma się dobrze jak nigdy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,