Drewniany, ekologiczny mini-domek kempingowy

Mr Plocq’s Caballon to projekt niewielkiego, drewnianego domku wypoczynkowego, znajdującego się nad Loarą we Francji. Ten niewielki obiekt ma powierzchnię zaledwie 15 metrów kwadratowych, ale mieści w sobie wszystko, co potrzebne do zamieszkania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kształt budynku został zainspirowany historią ornitologa Emile Plocqa, który zbudował samodzielnie niewielką łódź, aby śledzić migracje ptaków do Afryki.

Za projekt odpowiada zespół architektów: Aurélie Poirrier, Igor-Vassili Pouchkarevtch-Dragoche oraz Vincent O’Connor. Stworzyli oni budynek wykorzystując stare technologie budowy drewnianych kadłubów okrętów czy samolotów. Rezultatem tego jest instalacja, która nie tylko z zewnątrz, ale i od środka przypomina samolot bądź łódź. Uzupełniono ją przeszklonym kokpitem, który tylko podkreśla to skojarzenie.

Zespół opracował swój projekt na doroczne święto „Imaginary Nights” organizowane przez biuro wspierania turystyki w Loirestu. Co roku w ramach tego festiwalu nagradzane są konstrukcje niewielkich, przenośnych domków, które wykorzystywane mogą być jako schronienie dla turystów w ujściu Loary.

W tegorocznym konkursie została nagrodzona prezentowana konstrukcja. Nagrodę przyznano za kompaktową konstrukcję i bardzo ciekawą historię dotyczącą inspiracji kształtu.

Kształt budynku pozwolił dodatkowo zmaksymalizować dostępną w jego wnętrzu przestrzeń, przy bardzo ograniczonej wielkości całej konstrukcji.

Dolna część budynku jest wykonana w pełni z drewna, natomiast górna ze specjalnego płótna, rozpiętego na drewnianych wręgach. Dodatkowo, część wnętrza została wyposażona w „kokpit” dzięki zamianie płótna na przeźroczyste tworzywo.

W okolicy przeszklonego kokpitu znajduje się sypialnia, oddzielona od reszty pomieszczeń. Tak samo zamknięta jest łazienka, która znajduje się na drugim końcu.

Pozostała przestrzeń kadłuba to mała łazienka z umywalką i suchą toaletą, która zmieściła się dzięki obrotowym drzwiom 360° zamontowanym w podwójną ściankę za łóżkiem. Nowatorskie drzwi zapewniają gościom najwyższą prywatność, gdy są skierowane do środka w kierunku łazienki.

Zdjęcia: Corentin Schieb, Aurélie Poirrier