Drewniany motocykl zasilany algami

Algi napędzające drewniany motocykl? Czemu nie, zważywszy, że algi dotychczasowo wykorzystano w szeregu różnych aplikacji, takich jak ekologiczne trampki czy żywe lampy, pochłaniające dwutlenek węgla. W Hamburgu znajduje się nawet cały budynek skonstruowany z materiałów z alg.

Holenderski projektant, Ritsers Mans, wraz z naukowcem Peterem Mooiji stworzył drewniany motocykl który napędzany jest paliwem z alg. Ich projekt ma zwiększyć świadomość ludzi na temat paliw otrzymywanych z tego surowca.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Konstruując ten motocykl, na etapie projektowania każdej części analizowałem czy i jak zastąpić je można elementem pochodzenia naturalnego – powiedział Mans, który zaprojektował ramę pojazdu i jego amortyzatory w pełni z drewna. Wykorzystał m.in. korek jako tłumik drgań oraz konopie do wzmocnienia konstrukcji

Zespół skupił się na projekcie, aby zaprezentować, że paliwo z alg ma swoje potencjalne zastosowanie w przyszłości. Wyhodowali algi w morskiej wodzie, zbudowali drewniany motocykl i testują oraz prezentują jego działanie na plaży. Wszystko to jest ze sobą powiązane.

Mans czuje się jak pionier motoryzacji na początku XX wieku podczas swoich eksperymentów. Wtedy nikt z nich nie wiedział dokąd doprowadzą badania i jak będzie wyglądał sektor motoryzacyjny za kilkadziesiąt lat.

Teraz wszyscy w podobny sposób pracują w sektorze energii odnawialnej. Miliony osób zaangażowane są w budowę i rozwijanie tej branży i przed nimi rysuje się naprawdę świetlana przyszłość.

Ludzie nie wiedzą jak będzie wyglądał za 30 lat sektor transportowy i energetyczny, jednakże ta niepewność jest też motorem kreacji i realizacji własnych pomysłów – powiedział Mans. Nawet mimo tego, że drewno wydaje się obecnie materiałem „prehistorycznym“ to jego struktura złożona z wielu rodzajów włókien ułożonych w jednym kierunku podobna jest do najnowszych kompozytów – dodał projektant.

Mans i Mooij opisali swoje zmagania z drewnianym motocyklem w ksiażce „Grube Algi“ wydanej w holandii (oryg. „De Dikke Alg“). Ich pomysł, wraz z pokazowym motocyklem, towarzyszły serii wykładów Petera Mooij na temat paliw z alg.