spalarnia odpadów w Dubaju

Dubaj zamieni śmieci w energię w największej na świecie spalarni odpadów

Władze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich planują wybudować największy na świecie zakład przetwarzający śmieci w energię elektryczną w miejscowości Warsan pod Dubajem. Moc elektrowni będzie wynosiła 185 MW.

Energia elektryczna z zakładu będzie mogła być dostarczona do 120 tysięcy gospodarstw domowych lub 2000 wieżowców o wielkości sławnego Burdż Chalifa.

Dubaj produkuje około 8 tysięcy ton stałych odpadów pochodzących z gospodarstw domowych w ciągu doby. Nowy zakład pozwoli na przekształcenie 5 tysięcy ton odpadów w energię każdego dnia. W skali roku elektrownia jest w stanie przerobić 1,82 milionów ton odpadów stałych rocznie. Konstrukcja będzie zajmowała terytorium o powierzchni 2 ha. Budowa elektrowni rozpocznie się już wiosną br., natomiast wykonawcami projektu będą szwajcarska firma Hitachi Zosen Inova i belgijska Besix Group. Budowa powinna być zakończona przed 2020 rokiem, ponieważ władze Dubaju chcą zaprezentować elektrownię podczas Expo 2020.

Projekt jest realizowany w ramach strategii „Czystej Energii”, która przewiduje, że 75% energii elektrycznej zużywanej w tym państwie do 2050 r. powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.