Duże pieniądze dla o. Rydzyka na… geotermię

Duże pieniądze dla o. Rydzyka na… geotermię

Polski rząd ledwie przyznał 19,5 milionów złotych dotacji dla Geotermii Toruń, a już szykowane jest następne 12,3 mln zł, które dodatkowo otrzyma spółka. Takie działanie może wydawać się to dość osobliwe, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę nastawienie polskich rządzących do zielonej energii, jednak wydaje się, że sytuacja posiada drugie dno.

Prezesem Geotermii Toruń jest ojciec Jan Król, który jest w doskonałych relacjach z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, założycielem Radia Maryja. Nie od dzisiaj wiadomo, że koneksje pomiędzy partią PiS a toruńską radiostacją są zażyłe, zatem właśnie tutaj należałoby upatrywać źródła pomysłu na dotację.

Dzięki powyższym środkom mają zostać poczynione inwestycje pozwalające na ogrzanie właśnie przy wykorzystaniu geotermii budynków w zachodniej części miasta. W planach jest także dostarczenie ciepła do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest najpopularniejszą miejską uczelnią, a także wykorzystanie geotermii do celów uzdrowiskowych.

Inwestycje w alternatywne źródła energii cieszą, lecz sposób przekazywania dotacji opierający się na koneksjach może budzić zaniepokojenie. Pozostaje mieć nadzieję, że pieniądze zostaną wykorzystane należycie, przyczyniając się tym samym do wzrostu komfortu życia mieszkańców Torunia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.