sieć

Duże zapotrzebowanie na energię w Polsce – wszystko przez mrozy

Ostatnie dni w Polsce nie należą do najcieplejszych. W niektórych miejscach kraju temperatury sięgnęły nocą nawet do -20 stopni Celsjusza. To wszystko powoduje, że Polacy potrzebują większej niż do tej pory ilości energii, która pozwoliłaby ogrzać mieszkania. Udostępnione przez Polskie Sieci Energetyczne statystyki, wskazują, że uzyskano nowy rekord krajowego zapotrzebowania na energię.

Rekord został pobity 27 lutego o godz. 19, kiedy to zapotrzebowanie wyniosło dokładnie 26 316 MW. To jak do tej pory rekordowa wartość. Poprzednia została ustanowiona nieco ponad rok wcześniej, 9 stycznia 2017 roku, wynosząc 26,2 GW. Polskie elektrociepłownie zmuszone są więc pracować ze zdwojoną siłą. Z racji charakterystyki polskiej branży energetycznej, która opiera się na węglu kamiennym – sytuacja ta przekłada się na wzrost zanieczyszczenia powietrza, czyli obecność tzw. smogu.

Nie jest wykluczone, że zapotrzebowanie jeszcze się zwiększy. Mogą na to wskazywać prognozy synoptyków, którzy nie wykluczają nadejścia mroźniejszych dni.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.