Wiadomości OZE Duże zapotrzebowanie na energię w Polsce – wszystko przez mrozy 06 marca 2018 Wiadomości OZE Duże zapotrzebowanie na energię w Polsce – wszystko przez mrozy 06 marca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Ostatnie dni w Polsce nie należą do najcieplejszych. W niektórych miejscach kraju temperatury sięgnęły nocą nawet do -20 stopni Celsjusza. To wszystko powoduje, że Polacy potrzebują większej niż do tej pory ilości energii, która pozwoliłaby ogrzać mieszkania. Udostępnione przez Polskie Sieci Energetyczne statystyki, wskazują, że uzyskano nowy rekord krajowego zapotrzebowania na energię. Rekord został pobity 27 lutego o godz. 19, kiedy to zapotrzebowanie wyniosło dokładnie 26 316 MW. To jak do tej pory rekordowa wartość. Poprzednia została ustanowiona nieco ponad rok wcześniej, 9 stycznia 2017 roku, wynosząc 26,2 GW. Polskie elektrociepłownie zmuszone są więc pracować ze zdwojoną siłą. Z racji charakterystyki polskiej branży energetycznej, która opiera się na węglu kamiennym – sytuacja ta przekłada się na wzrost zanieczyszczenia powietrza, czyli obecność tzw. smogu. Reklama Nie jest wykluczone, że zapotrzebowanie jeszcze się zwiększy. Mogą na to wskazywać prognozy synoptyków, którzy nie wykluczają nadejścia mroźniejszych dni. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.