Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak działa system NOCHAL?

Jak działa system NOCHAL?

NOCHAL jest systemem lokalnego monitorowania pyłów zawieszonych. Składa się z czujników mierzących poziomy pyłów zawieszonych i strony internetowej prezentującej ich stężenie.

Reklama

Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 a także temperaturę i wilgotność powietrza. Wyposażony jest w tablicę LED, prezentującą średnią wartość PM10. Komunikacja czujnika ze stroną nochal.pl możliwa jest za pomocą połączenia WiFi lub GSM. Na stronie internetowej można sprawdzić aktualne oraz historyczne wartości poziomów zanieczyszczeń – prezentowane są one za pomocą wykresów. Wyświetlane parametry są aktualizowane wartością średnią co 15 minut.

O systemie NOCHAL rozmawiamy z twórcą czujnika – Andrzejem Michnikiem.

Głównym zadaniem systemu jest odpowiedź na pytanie, czy lokalnie, w miejscu zamontowania czujnika, zachodzą dobre warunki do np. spacerów, zabawy z dziećmi czy uprawiania sportu. Zakłada się, że „grubszy” pył PM10 opada w promieniu do dziesięciu wysokości dymiącego komina. Powstaje więc pytanie, czy czujniki Stacji Wojewódzkiej oddalonej o kilometr lub dwa od boiska, czy placu zabaw odnotują, że sąsiad właśnie rozpalił w piecu, lub że ogrzewa mieszkanie niskiej jakości paliwem np. mułem czy flotem? W takim przypadku jedynym rozwiązaniem umożliwiającym właściwą ocenę stanu powietrza jest umieszczenie urządzenia pomiarowego w miejscu, w którym np. bawią się dzieci, czy trenują dorośli. Najlepiej, by urządzenie pomiarowe było jednocześnie wyposażone w tablicę świetlną, na bieżąco prezentującą wyniki. Według twórcy czujnika, system nochal może być uzupełnieniem systemu wojewódzkich stacji monitoringu jakości powietrza.

Wynik wyświetlany na tablicy świetlnej jest wartością średnią z poprzednich 15 minut, która aktualizowana jest co 1 sekundę. Parametry wyświetlane na stronie systemu aktualizowane są co 15 minut. Kolor wyświetlanej wartości na tablicy jest zależy od poziomu pyłu zawieszonego PM10. Do 50μg/m3 wartość wyświetlana jest w kolorze zielonym, w przedziale 51-100μg/m3 w kolorze pomarańczowym, a od 101μg/m3 w kolorze czerwonym.

Producent zastosowanego elementu pomiarowego deklaruje maksymalny błąd pomiaru na poziomie 15% plus ±10ug/m3.

W chwili obecnej działa jeden czujnik systemu NOCHAL, zlokalizowany w Rybniku na Stadionie Lekkoatletycznym przy ulicy Gliwickiej. Aby sprawdzić aktualny stan powietrza w okolicy stadionu wystarczy wejść na stronę internetową systemu – www.nochal.pl.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.