Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

EDP Renewables z hybrydowym projektem OZE w Portugalii

EDP Renewables z hybrydowym projektem OZE w Portugalii

EDP Renewables z hybrydowym projektem OZE w Portugalii

EDP Renewables, wiodący światowy gracz w rozwoju projektów wiatrowych i słonecznych, oddał do użytku drugi park hybrydowy w Portugalii. W tej samej lokalizacji łączy on energię wiatrową i słoneczną, praktycznie podwajając zdolność do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Reklama

Obok farmy wiatrowej São João, działającej od 2008 roku o mocy 22,8 MW, zainstalowano fotowoltaiczną elektrownię słoneczną Monte de Vez o mocy 21 MW i szacowanej rocznej produkcji 31,4 GWh. Łącząc obie technologie, kompleks ten może obecnie produkować razem 79 GWh energii odnawialnej, co wystarcza rocznie do zaopatrzenia 23 tysięcy rodzin w regionie.

Dzięki instalacji 36 tysięcy paneli obok 13 turbin wiatrowych, a tym samym poprzez komplementarność produkcji energii wiatrowej i słonecznej, możliwe jest bardziej wydajne wykorzystanie istniejącej sieci elektrycznej i bardziej spójne dostarczanie energii. Ten odnawialny kompleks energetyczny pozwoli również uniknąć emisji 40 tysięcy ton CO2 rocznie, co przyczyni się do dekarbonizacji regionu.

Parki te, zlokalizowane w gminach Penela w dystrykcie Coimbra i Ansião w dystrykcie Leiria, są częścią inwestycji EDP w centralnej części kraju, gdzie firma produkuje już ponad 280 MW energii wiatrowej.

– Jesteśmy dumni, że, nadal jako pionierzy w Portugalii, uruchamiany drugi w kraju park hybrydowy, wykorzystujący wiatr i słońce regionu w celu zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. Projekt ten jest częścią strategii EDP mającej na celu dalsze przyspieszanie krajowej transformacji energetycznej, czy to poprzez inwestowanie w nowe projekty odnawialne, czy też optymalizację tych, które już służyły regionom, w których się znajdują. Będziemy nadal rozwijać projekty hybrydowe w Portugalii i spodziewamy się wdrożyć kolejne 700 MW w podobnych przedsięwzięciach w nadchodzących latach – podkreśla Hugo Costa, szef EDP Renewables w Portugalii.

Hybrydyzacja istniejących aktywów, poprzez połączenie technologii takich jak wiatr, energia słoneczna i wodna, jest jedną z głównych dróg rozwoju odnawialnych źródeł energii. Przynosi ona szereg korzyści dla sektora: zwiększoną wydajność projektu, wykorzystanie i współdzielenie istniejącej infrastruktury elektrycznej, promowanie stabilności kosztów oraz zmniejszenie wpływu na środowisko i krajobraz.

W styczniu 2023 r. EDP uruchomiła już pierwszą hybrydę wiatrowo-solarną na Półwyspie Iberyjskim, dodając elektrownię fotowoltaiczną Mina de Orgueirel do farmy wiatrowej Mosteiro w gminie Guarda. Projekt ten wyprodukował 37,4 GWh w pierwszym roku działalności, co przełożyło się na energię elektryczną wystarczającą do zaopatrzenia 11 tysięcy gospodarstw domowych. W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy uniknięto również emisji 19 tysięcy ton CO2 do atmosfery. Oprócz hybryd działających w Portugalii, firma była także pionierem w instalacji pierwszych projektów hybrydowych w Hiszpanii i Polsce (Konary).

EDP ma obecnie projekty hybrydowe o łącznej mocy ponad 1600 MW będące w trakcie przygotowania lub rozwoju w Portugalii i Hiszpanii. Są one w różnych fazach realizacji, a ich uruchomienie nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat. Firma zamierza nadal inwestować w podobne projekty we wszystkich lokalizacjach, w których działa.

Źródło: informacja prasowa – EDP Renewables

Fot. EDP Renewables

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.