Eesti Energia zbuduje elektrownię słoneczną na dachu… mleczarni

Estońska grupa energetyczna Eesti Energia zamierza zbudować elektrownię słoneczną na dachu zakład mleczarskiego OU Estonia. Energia ze słońca w okresie pokryje dużą część zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak informuje Baltic Course, fotowoltaiczna instalacja na dachu zakładu przetwórstwa mlecznego będzie zarządzane przez samą spółkę Eesti Energia. Energia będzie przeznaczona przede wszystkim dla użytku mleczarni. Karla Agan, dyrektor sprzedaży energii elektrycznej Eesti Energia wyjaśnił, że projekt jest w 100 procentach finansowany przez spółkę. – Możliwość oferowana przez nas pozwala firmie przede wszystkim na brak ingerencji w środowisko bez podejmowania dodatkowych inwestycji oraz skoncentrowanie się na podstawowej działalności spółki. Firma Enefit Taastuvenergia będzie odpowiedzialna za budowę, obsługę oraz konserwację paneli słonecznych – dodał przedstawiciel Eesti Energia

Cena, za jaką spółka OU Estonia kupi energię elektryczną od dewelopera elektrowni słonecznej jest znacznie niższa niż cena z państwowej sieci elektroenergetycznej i jak wskazuje Baltic Course – będzie ona obowiązywać przez cały okres umowy. Nie wskazano jednak dokładnie ceny jednostki energii.

W ramach nowego, nietypowego projektu elektrowni słonecznej Eesti Energia powstanie instalacja solarna obejmująca 644 panele słoneczne o łącznej mocy 174 KW. Elektrownia będzie dostarczała do zakładu 15 proce ogólnego poziomu zużycia mocy przez zakład mleczarskiego W okresie letnim (od kwietnia do sierpnia) elektrownia będzie zapewnia ponad połowę zapotrzebowania na energię. Budowa elektrowni wraz z etapem projektowania ma potrwać około 3 miesiące.

Główym celem Eestii Energia jest zwiększenie udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Estonii do 40 procent w okresie od 2020 roku