Ekologiczna pasta do zębów – pora na tabletki!

Pasta do zębów, która ma formę tabletek sprzedawanych w papierowych opakowaniach, ekologicznej rewolucji raczej nie wywoła, ale może w pewnym stopniu ograniczyć generowanie odpadów z tworzywa sztucznego. Do takiego wniosku doszli projektanci z Kanady, tworząc nietypowy produkt, bardziej przyjazny środowisku od tego tradycyjnego.

Przeciętny człowiek używa pasty do zębów przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia. W ciągu życia przekłada się to na średnio 91 litrów, co generuje ponad 1000 pozostawionych tubek. Opakowania składają się z wielu warstw plastiku, polimerów i innych materiałów, przez co nie ulegają recyklingowi. Dlatego producenci coraz częściej stawiają na nietypowe rozwiązania. Na uwagę zasługuje także pomysł Damiena Vince’a i Mike’a Medicoffa z kanadyjskiej firmy „Change Toothpaste”.

Pasta do zębów w tabletkach

Damien Vince i Mike Medicoff zaprojektowali oryginalną pastę do zębów, która ma formę małych, białych tabletek. Ich skład chemiczny niewiele różni się w porównaniu z tradycyjnymi produktami umieszczonymi w tubkach. Zawierają aromat mięty, sodowy C14-16 olefinosulfonian, fosforan diwapniowy, erytrytol, ksylitol, wodorowęglan sodu, mentol, dwutlenek krzemu oraz ekstrakt z liści mentha spicata. Tabletki są w pełni ekologiczne, nietoksyczne i ulegają rozkładowi bez szkody dla środowiska. Umieszczono je w papierowych kompostowalnych opakowaniach, łatwych do recyklingu. Jedna pasta do zębów zawierająca 65 tabletek kosztuje niecałe 10 dolarów.