Ekologiczne domy wykonane ze starych statków transportowych

Holenderska firma Studio Komma pracuje nad nowoczesnymi domami budowanymi zgodnie z zasadami gospodarki okrężnej. Koncepcja ta polega na przerobieniu starych łodzi transportowych na luksusowe domy mieszkalne.

Marine-doc Estate to ambitny projekt zrównoważonego tworzenia nowych osiedli w oparciu o stare i złomowane już jednostki pływające, które zamieniane mają być w ekologiczne domy z zielonymi dachami itp.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pierwsze dwie lokalizacje, gdzie staną domy w ramach projektu Marine-Doc, znajdują się w Holandii. Firma zainteresowana jest także ekspansją na rynek międzynarodowy. Zależnie od konkretnych lokalizacji, planuje postawienie do 14 domów wykonanych z łodzi w naturalnym krajobrazie i sąsiedztwie otwartych akwenów wodnych.

a light-filled interior living space an open-air deck with seating an elongated rooftop with plants and trees

Pierwszy krok podczas budowy to wyniesienie łodzi z doków za pomocą dźwigu i umieszczenie ich w ich docelowych lokalizacjach na lądzie. Konkretne łodzie wybrane zostaną pod kątem lokalnego krajobrazu.

Ekologiczne społeczności tworzone będą niedaleko otwartych akwenów wodnych i w otoczeniu zieleni. Wszystko, by zapewnić luksus prywatności mieszkańcom, a jednocześnie doskonałe widoki z okien ich nietypowych domów.

a body of water with people sitting on stairs

Po umieszczeniu na miejscu metalowe kadłuby przerobione zostaną na domy. Ponieważ statki różnią się, to każde mieszkanie będzie unikatowe.

Przeprowadzony zostanie oczywiście całkowity remont wnętrza i zewnętrznej części statku, ale jak informują architekci, postawią na „morski charakter” całości.

a body of water with vegetation

Oryginalne element statku, takie jak ster, sterówka czy fordek pozostaną na miejscu, ale będą „wzbogacone eleganckimi geometrycznymi kształtami” z zewnątrz. Domy mają mieć do 60 metrów długości.

Nietypowy jak na domy kształt łodzi sprawia, że wnętrza będą musiały być specjalnie zaaranżowane, aby zachować użytkowość. Łódź podzielona ma być na kilka sekcji, które będzie można niezależnie personalizować po wprowadzeniu się.

Na dachu łodzi znaleźć mają się zielone ogrody, z których roztaczać będzie się szeroka panorama na całą okolicę. Oprócz tego dom wyposażony zostanie w dwa tarasy na poziomie ziemi.

a body of water surrounded by greenery