Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczne i efektywne energetycznie budownictwo dla rodzin i miast

Ekologiczne i efektywne energetycznie budownictwo dla rodzin i miast

W Mysłowicach powstaje pierwszy modułowy budynek społeczny w Polsce. Za projekt odpowiada zespół naukowców, projektantów i technologów skupionych w konsorcjum badawczo-rozwojowego DMD-M z udziałem spółki DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny, Politechniki Krakowskiej oraz firmy Lightoffo. To szansa dla samorządów w Polsce na budowę ekologicznych i efektywnych energetycznie obiektów, które mogą powstać w zaledwie 4,5 miesiąca.

Reklama

Budownictwo komunalne w Polsce

Budownictwo społeczne w Polsce wciąż nie pozwala zapewnić odpowiedniej ilości mieszkań na przyzwoitym poziomie. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny za rok 2022 wynika, że na lokale społeczne oczekuje w Polsce 126,3 tys. gospodarstw domowych. Gminy borykają się nie tylko z niedoborem mieszkań, ale także istniejący zasób lokalowy często pozostaje na substandardowym poziomie i nie zapewnia komfortu. Do tego należy dodać, że znaczna część tych lokali, jak i samych budynków od lat czeka na remonty, a infrastruktura w nich dostępna nie pozwala na ekologiczne i efektywne kosztowo życie. 

Od konkursu do projektu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2022 roku ogłosiło konkurs pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, którego celem było stworzenie modelowego rozwiązania na potrzeby rozwoju budownictwa społecznego w Polsce. Podkrakowska spółka DMDmodular powołała do życia konsorcjum DMD-M, w skład którego weszli naukowcy z Politechniki Krakowskiej, technolodzy, konstruktorzy i architekci, którzy wspólnie starali się odpowiedzieć na wyzwania określone w konkursie ogłoszonym przez NCBiR. Tak kompletny zespół stworzył demonstrator technologii, który już obecnie powstaje w Mysłowicach jako pierwszy modułowy budynek społeczny w Polsce. 

– W ramach konsorcjum DMD-M – Dostępny Moduł Mieszkalny prowadziliśmy prace badawczo-rozwojowe nad kluczową dla projektu innowacyjną technologią stalowej prefabrykacji kubaturowej o możliwie najlepszym, optymalnie zerowym lub pozytywnym bilansie rocznym zużycia energii przy wykorzystaniu instalacji wspomagających – mówi dr hab. inż. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, koordynatorka prac zespołu naukowców Politechniki.

Technologia DMD-M wykorzystuje w dużym stopniu surowce wtórne i zmierza do maksymalnego zredukowania emisji CO₂ podczas wytwarzania materiałów budowlanych. Realizacja projektu obniży ślad węglowy w trakcie całego cyklu życia budynku.

Usługa „Zamów i odbierz” dla samorządów

Propozycja DMDmodular to gotowe rozwiązanie przygotowane w koncepcji „Zamów i odbierz”. Gminom pozwala zaoszczędzić na kosztach opracowywania dokumentacji projektowej oraz zaoszczędzić sporo czasu, gdyż zapewnia możliwość dostarczenia budynku w dowolne miejsce w Polsce w nawet 4,5 miesiąca od rozpoczęcia prac. Tak szybka realizacja jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii modułowej. To właśnie moduły, wyprodukowane w fabryce pozwolą stworzyć gotowy budynek, bez potrzeby stosowania bardzo uciążliwych dla środowiska i sąsiadów prac budowlanych tradycyjnych technologii. Gotowe moduły dostarczane są na miejsce transportem drogowym, a następnie montowane w czterokondygnacyjny budynek.  

Zanim moduły opuszczą fabrykę są w pełni wykańczane i wyposażane, a więc przyszli mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań, w których znajdują się gotowe łazienki i kuchnie, a mieszkania mają gotowe wszystkie instalacje, wykończone podłogi i ściany.

Pierwszy budynek powstaje w Mysłowicach przy ul. Karola Miarki. Łącznie w budynku znajduje się 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m.kw.

Technologie zastosowane w budynku

W obiekcie wprowadzono szereg technologii, m.in.: innowacyjne centrale wentylacyjne z odzyskiem wilgoci oraz ze sprawnością odzysku powietrza na poziomie 95%. Znajdzie się w nim także system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej, oraz odzysku energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych. Południową elewację budynku oraz większość dachu pokryją panele fotowoltaiczne i kolektory solarne. Zaplanowano także system odzysku wody opadowej z dachu, Zostanie ona wykorzystana do nawadniania zielonego otoczenia budynku.  Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych, które mają dostęp do wszystkich mieszkań i funkcji budynku. Znajdą się w nim także wózkownia, suszarnia, pomieszczenie do coworkingu i pomieszczenia techniczne. 

– Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek będzie produkował więcej energii niż wynosić będzie jego realne zapotrzebowanie, zapewniając mieszkańcom niskie koszty utrzymania. Co ważne – szczególnie dla lokalizacji w centrach miast – wyprodukowane w naszej fabryce moduły pozwolą stworzyć gotowy budynek, bez potrzeby stosowania bardzo uciążliwych dla środowiska i sąsiadów prac budowlanych charakterystycznych dla tradycyjnych metod wznoszenia obiektówmówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular.

Budynki dla każdej gminy

Gotowe moduły dostarczane są na miejsce transportem drogowym, a następnie montowane w czterokondygnacyjny budynek. Mieszkańcy otrzymują w pełni wykończone i wyposażone mieszkania, w których znajdują się gotowe łazienki i kuchnie. Łącznie w budynku znajduje się 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m.kw

Nasza technologia doskonale sprawdza się w całej Europie, gdzie dotychczas stawialiśmy prywatne akademiki, hotele czy budynki mieszkalne. Tą realizacją chcemy dać dowód na to, że budownictwo społeczne w Polsce może być ekologiczne, szybkie w realizacji i nie generować mieszkańcom wysokich kosztów życia. Demonstrator będący wynikiem prac B+R może zostać wykorzystany przez każdą gminę w Polsce, spółdzielnię mieszkaniową czy TBS. Jako pierwsi wprowadzamy na rynek gotowe rozwiązanie, dzięki któremu instytucje te mogą nawet w 4,5 miesiąca zapewnić mieszkańcom bardzo komfortowe i nowoczesne warunki do życia dodaje Ewelina Woźniak-Szpakiewicz.

źródło: informacja prasowaDMDmodular, pk.edu.pl

fot. DMDmodular

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.