ekologiczne rolnictwo

Ekologiczne rolnictwo – czy jest nam potrzebne?

Coraz więcej mówi się o rzeczach ekologicznych. Są ekologiczne samochody, jest zielona energia, jest też ekologiczne rolnictwo. Co ono właściwie oznacza?

Nieekologicznie – czyli jak?

Rolnictwo towarzyszy człowiekowi już bardzo długo. Hodowla roślin i zwierząt pozwala nam mieć stały dostęp do jedzenia i chroni przed głodem. Aby plony były obfite i piękne, rolnicy używają nawozów i specjalnych środków ochrony roślin. Niestety, są one chemiczne i używane w ogromnych ilościach. Zabijają szkodniki, ale też wszystkie drobne organizmy użyźniające i napowietrzające glebę. Rolnicy zaczęli specjalizować się w jednych konkretnych odmianach warzyw, co prowadzi do wyjałowienia gleby. Środki odżywcze do roślin trzeba więc dostarczać w sztuczny sposób – znów wracamy do chemicznych nawozów. One niestety szkodzą nie tylko małym organizmom, ale także całemu środowisku i ludziom. Kiedy sadzi się ciągle te same roślinki w jednym miejscu, ziemia przestaje się do czegokolwiek nadawać. Potrzebuje czasu na odpoczynek i nabranie sił. Niestety, nikt nie ma czasu czekać, aż ziemia odpocznie. Potrzebne są nowe tereny, więc wycina się lasy. Tak sposób gospodarowania prowadzi do wyniszczenia naszej planety.

Pestycydy – co to takiego?

Pestycydy stosowane są na całym świecie. To takie substancje, które używane są do zwalczania szkodników. Opryskiwane są nimi całe pola i sady. Niestety nie są one trucizną tylko dla szkodników i chwastów. Odstraszają też te dobre zwierzęta, które dbają o jakość ziemi. Pestycydy mogą być też szkodliwe dla nas, ludzi. Odkładają się w ciele i mogą powodować różne choroby i zaburzenia w pracy ludzkiego organizmu. A przecież nikt z ludzi nie chce jeść toksyn i trucizn! A mimo to wszyscy je jemy.

Potrzebne są zmiany!

Zmiany są niezbędne. Dlatego coraz popularniejsze jest ekologiczne rolnictwo. Co to właściwie znaczy? To takie działania, które są przyjazne Ziemi i zwierzętom na niej żyjącym. Używa się tylko naturalnych nawozów. Kompost – czyli taki naturalny nawóz powstaje z resztek jedzenia, roślin, skoszonej trawy, które ulegają rozkładowi. Jest bardzo przyjazny dla środowiska. Coraz więcej rolników zostawia ziemię, żeby odpoczęła i nabrała sił na następne zasadzone rośliny. Stosuje się też proste zasady: na przykład sadzi się obok siebie rośliny, które wspomagają swój rozwój. Cebula odstrasza owady, które gryzą marchewkę, więc warto je sadzić obok siebie. Natomiast kawa najlepiej rozwija się pod drzewami kauczukowymi – możliwe jest więc rozwijanie rolnictwa i nie wycinanie lasów. Tworzy się systemy agroleśne.

ekologiczne-rolnictwoA co ze zwierzętami?

Zwierzęta można też trzymać w ekologicznej hodowli. Oznacza to po prostu, że o te zwierzęta się dba. Młode jak najdłużej karmi się mlekiem matki, a dorosłe zwierzęta jedzą rośliny rosnące w tym regionie. Zwierzęta mają też przestrzeń. Kiedy zachorują, nie daje im się niepotrzebnie ogromnej ilości antybiotyków, ani sztucznych wspomagaczy.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Kompost

Systemy agroleśne

Pestycydy

2 comments
  1. No i znowu pani Szmeil wzięła się za tematy biologiczne, o których nie ma pojęcia. Ten tekst zawiera tyle przekłamań i wręcz bzdur, że szkoda mi piątkowego wieczoru tracić na prostowanie ich zdanie po zdaniu. Ale wrócę do niego, bo choć internet przyjmie wszystko – to przecież takie teksty czytają też ludzie, którzy mogą to przyjąć za prawdziwe informacje..,

  2. Ale skąd taka opinia? Pestycydy, Herbicydy i ogólnie stosowany Rundap ( zawiera bardzo szkodliwy glifosat) są SZKODLIWE i wręcz trujące dla ludzi i wszystkiego co żyje, ponadto prawdopodobnie glifosat się nie rozkłada w ziemi, jak to obiecuje Monsanto-Bayer a przenika do wód i truje dalej. Artykuł moim zdaniem ok, choć tematu nie wyczerapał.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!