Ekologiczne rolnictwo – czy jest nam potrzebne?

Coraz więcej mówi się o rzeczach ekologicznych. Są ekologiczne samochody, jest zielona energia, jest też ekologiczne rolnictwo. Co ono właściwie oznacza?

Nieekologicznie – czyli jak?

Rolnictwo towarzyszy człowiekowi już bardzo długo. Hodowla roślin i zwierząt pozwala nam mieć stały dostęp do jedzenia i chroni przed głodem. Aby plony były obfite i piękne, rolnicy używają nawozów i specjalnych środków ochrony roślin. Niestety, są one chemiczne i używane w ogromnych ilościach. Zabijają szkodniki, ale też wszystkie drobne organizmy użyźniające i napowietrzające glebę. Rolnicy zaczęli specjalizować się w jednych konkretnych odmianach warzyw, co prowadzi do wyjałowienia gleby. Środki odżywcze do roślin trzeba więc dostarczać w sztuczny sposób – znów wracamy do chemicznych nawozów. One niestety szkodzą nie tylko małym organizmom, ale także całemu środowisku i ludziom. Kiedy sadzi się ciągle te same roślinki w jednym miejscu, ziemia przestaje się do czegokolwiek nadawać. Potrzebuje czasu na odpoczynek i nabranie sił. Niestety, nikt nie ma czasu czekać, aż ziemia odpocznie. Potrzebne są nowe tereny, więc wycina się lasy. Tak sposób gospodarowania prowadzi do wyniszczenia naszej planety.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pestycydy – co to takiego?

Pestycydy stosowane są na całym świecie. To takie substancje, które używane są do zwalczania szkodników. Opryskiwane są nimi całe pola i sady. Niestety nie są one trucizną tylko dla szkodników i chwastów. Odstraszają też te dobre zwierzęta, które dbają o jakość ziemi. Pestycydy mogą być też szkodliwe dla nas, ludzi. Odkładają się w ciele i mogą powodować różne choroby i zaburzenia w pracy ludzkiego organizmu. A przecież nikt z ludzi nie chce jeść toksyn i trucizn! A mimo to wszyscy je jemy.

Potrzebne są zmiany!

Zmiany są niezbędne. Dlatego coraz popularniejsze jest ekologiczne rolnictwo. Co to właściwie znaczy? To takie działania, które są przyjazne Ziemi i zwierzętom na niej żyjącym. Używa się tylko naturalnych nawozów. Kompost – czyli taki naturalny nawóz powstaje z resztek jedzenia, roślin, skoszonej trawy, które ulegają rozkładowi. Jest bardzo przyjazny dla środowiska. Coraz więcej rolników zostawia ziemię, żeby odpoczęła i nabrała sił na następne zasadzone rośliny. Stosuje się też proste zasady: na przykład sadzi się obok siebie rośliny, które wspomagają swój rozwój. Cebula odstrasza owady, które gryzą marchewkę, więc warto je sadzić obok siebie. Natomiast kawa najlepiej rozwija się pod drzewami kauczukowymi – możliwe jest więc rozwijanie rolnictwa i nie wycinanie lasów. Tworzy się systemy agroleśne.

ekologiczne-rolnictwoA co ze zwierzętami?

Zwierzęta można też trzymać w ekologicznej hodowli. Oznacza to po prostu, że o te zwierzęta się dba. Młode jak najdłużej karmi się mlekiem matki, a dorosłe zwierzęta jedzą rośliny rosnące w tym regionie. Zwierzęta mają też przestrzeń. Kiedy zachorują, nie daje im się niepotrzebnie ogromnej ilości antybiotyków, ani sztucznych wspomagaczy.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Kompost

Systemy agroleśne

Pestycydy