Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

EkoPatrol gdyńskich strażników miejskich

EkoPatrol gdyńskich strażników miejskich

Wbrew pozorom głównym powodem powstawania zanieczyszczeń powietrza nie są samochody spalinowe, a nieumiejętne ogrzewanie domów jednorodzinnych. Smog jest efektem przede wszystkim złej jakości opału stosowanego w gospodarstwach domowych oraz niepoprawnymi metodami jego wykorzystywania. Z tego też względu w kilku polskich miastach co roku odbywają się akcje informacyjne mające na celu zwiększenie świadomości Polaków na temat przyczyn zanieczyszczenia powierza i sposobach ich zapobiegania. Obecnie jedna z nich realizowana jest w Gdyni za sprawą realizowanego przez strażników miejskich EkoPatrolu.

Celem owego działania jest edukowanie mieszkańców w zakresie poprawnego wykorzystywania opału służącego do ogrzewania domów. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że nie tylko jakość takiego paliwa ma znaczenie, ale również sposób, w jaki zostaje ono wykorzystane. Z tego też względu gdyński ekologiczny patrol ma na wyposażeniu dwa „mobilne” piece, które służą uświadamianiu mieszkańcom, jak poprawnie powinno się w nich palić.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zaczęło się od pikniku energetycznego, gdzie taki pokaz przeprowadziliśmy. Wydało nam się to na tyle atrakcyjne, że udało nam się pozyskać środki na przeprowadzenie szkolenia dla strażników miejskich i organizacje pokazów. Potrzebne pieniądze udało nam się zdobyć z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – powiedziała Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.

W organizowanych pokazach chodzi głównie o to, by usunąć szkodliwe nawyki mieszkańców. Wiele osób wciąż rozpala w piecach w sposób niekorzystny dla środowiska, stosując m.in. podpałkę pod opał. To nie jedyny problem nadający się do wyrugowania, bowiem w piecach nazbyt często spalane są rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Dlatego też odpowiednio przeszkoleni gdyńscy strażnicy miejscy aktywnie działają, by skierować gdynian na właściwą drogę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.