Elektrownia geotermalna o mocy 5 MW uruchomiona w Japonii

Spółka Idemitsu Kosan Co. Rozpoczęła niedawno eksploatację złóż geotermalnych w binarnej elektrowni geotermalnej Takigami. Instalacja ta ma moc 5 MW i znajduje się w południowej Japonii.

Kraj Kwitnącej Wiśni posiada około 10% światowych zasobów energii geotermalnej. Dzięki temu uplasował się on na trzecim miejscu na świecie w zakresie wykorzystania tego OZE, jak donoszą przedstawiciele Idemitsu.

Firma rozpoczęła konstrukcję elektrowni binarnej w zeszłym roku na nieużywanym dotychczas złożu wód geotermalnych. System elektrowni wykorzystuje dwie ciecze – stąd nazwa binarna. Jedną z nich jest gorąca woda, a drugą tzw. medium. Jest to ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, która napędza generatory elektrowni po ogrzaniu gorącą wodą. Dzięki temu możliwa jest produkcja energii elektrycznej wykorzystując do tego złoża o niższej temperaturze. Tradycyjne elektrownie geotermalne nie mogłyby pracować wykorzystując to złoże, jak twierdzi spółka.

Plany mówią, że binarna elektrownia Takigami generować ma rocznie około 31 milionów kWh energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?