Elektrownia geotermalna o mocy 5 MW uruchomiona w Japonii

Spółka Idemitsu Kosan Co. Rozpoczęła niedawno eksploatację złóż geotermalnych w binarnej elektrowni geotermalnej Takigami. Instalacja ta ma moc 5 MW i znajduje się w południowej Japonii.

Kraj Kwitnącej Wiśni posiada około 10% światowych zasobów energii geotermalnej. Dzięki temu uplasował się on na trzecim miejscu na świecie w zakresie wykorzystania tego OZE, jak donoszą przedstawiciele Idemitsu.

Firma rozpoczęła konstrukcję elektrowni binarnej w zeszłym roku na nieużywanym dotychczas złożu wód geotermalnych. System elektrowni wykorzystuje dwie ciecze – stąd nazwa binarna. Jedną z nich jest gorąca woda, a drugą tzw. medium. Jest to ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, która napędza generatory elektrowni po ogrzaniu gorącą wodą. Dzięki temu możliwa jest produkcja energii elektrycznej wykorzystując do tego złoża o niższej temperaturze. Tradycyjne elektrownie geotermalne nie mogłyby pracować wykorzystując to złoże, jak twierdzi spółka.

Plany mówią, że binarna elektrownia Takigami generować ma rocznie około 31 milionów kWh energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.