Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrownia pompowo-szczytowa w Dubaju: EDF zostaje konsultantem przy budowie

W Dubaju powstanie elektrownia szczytowo-pompowa

Elektrownia pompowo-szczytowa w Dubaju: EDF zostaje konsultantem przy budowie

Dubajski Urząd ds. Elektryczności i Wody (DEWA) ogłosił w zeszłym tygodniu, że przyznał wart 15,8 miliona dolarów kontrakt francuskiemu EDFowi. Kontrakt ten obejmuje usługi konsultingowe przy budowie elektrowni szczytowo-pompowej przy farmie Hatta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inwestycja warta jest około 523 miliony dolarów.

Reklama

Jak informuje DEWA, usługi EDF będą obejmować projekt instalacji, a także badania hydrogeologiczne, geologiczne, próbne odwierty i ekspertyzy geotechniczne. W ramach konsultacji EDF ma także wspomóc projektowanie systemu wodnego, tamy i samej hydroelektrowni. Finalnie, EDF będzie odpowiedzialny za zorganizowane przetargu na budowę instalacji oraz nadzorowanie prac budowlanych, a także przetestowanie i odbiór inwestycji.

Elektrownia ma generować prąd wykorzystując do tego wodę zgromadzoną w Rezerwuarze Hatta o pojemności 6,5 miliona metrów sześciennych. Górny zbiornik rezerwuaru ma pojemność 3,33 miliona metrów sześciennych i znajduje się około 300 metrów powyżej poziomu tamy. Podczas godzin dziennych, turbiny elektrowni będą pompować wodę z dolnego zbiornika do górnego wykorzystując do tego energię z systemów fotowoltaicznych w kraju.

Elektrownia, która będzie ulokowana w górach Hajar ma, jak informuje DEWA, osiągnąć czas reakcji na zwiększenie się zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu 90 sekund.

DEWA ogłosiła plany budowy elektrowni w listopadzie zeszłego roku. Jak przewidują plany instalacja ma posłużyć od 60 do 80 lat. Inwestycja jest częścią Planu Rozwoju Regionu Hatta, jaki został stworzony dzięki Jego Wysokości Szejkowi Mohammedowi bin Rashid Al Maktoumi, wiceprezydentowi i premierowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Projekt ten, oprócz stworzenia systemu przechowywania energii elektrycznej w tym kraju stworzy także nowe miejsca pracy. Jak mówi Al. Tayer, dyrektor DEWA – Pracujemy, aby do zrealizować nasza wizję kraju na rok 2021: jednego z najlepszych krajów na świecie, wspierającego zrównoważony rozwój, dbającego o środowisko i jednocześnie uzyskującego wysoki rozwój społeczny i środowiskowy dzięki wysokim aspiracjom naszych mądrych przywódców.

W Dubaju powstanie elektrownia szczytowo-pompowa do przechowywania prądu z OZE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.