Senvion ”zdobywa” Serbię

Firma Senvion sfinalizowała kontrakt na dostawę 21 turbin wiatrowych do Serbii. Łączna moc budowanej na północ od Belgradu farmy wiatrowej o nazwie Elicio ma wynieść 42 MW.

Farma zlokalizowana w pobliżu miasta Alibunar zostanie zaopatrzona w turbiny w wersji MM100, o wysokości 100 metrów. Każda z turbin ma moc 2MW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zakończenie całej inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2018 roku. Umowa przewiduje również, że Senvion będzie serwisował turbiny przez 15 lat. Farma w Alibunar położona jest w pobliżu innej siłowni wiatrowej w Malibunar, która również wyposażona jest w turbiny marki Senvion o identycznych parametrach, czyli MM100.

Szef firmy Senvion Jürgen Geissinger powiedział: „Nasze działania w Serbii są kamieniem milowym na tym rynku. Kontrakt odzwierciedla naszą udaną strategię wejścia i zdobywania nowych rynków dla naszych produktów i usług.”

Senvion to należący do amerykańskiego funduszu Centerbridge Partners czołowy producent elektrowni wiatrowych z siedzibą w Niemczech. Firma należy do ścisłej, globalnej czołówki producentów turbin wiatrowych do elektrowni morskich i lądowych. Działa na rynku od 2001 roku. W 2007 roku wartość spółki wyceniano na ok. 1,22 mld euro. Obecnie spółka zatrudnia 3,3 tys. pracowników, a w swoim portfolio posiada ok. 5 tys. zainstalowanych turbin wiatrowych.