Elektryczna deskorolka rodem z Polski

Gdyby wskazać jedną z zabawek o której marzą dzieci, śmiało można by mówić o deskorolce. Powstało wiele wersji różniących się od siebie kształtem, rozmiarem kółek czy ich ilością. Pomimo mniejszych czy większych zmian, nikt nie wpadł na pomysł, by połączyć klasyczną deskę z ogniwami fotowoltaicznymi, zapewniając przy tym napęd pozwalający odciążyć siłę mięśni użytkownika deski. Wszystko to jednak jest już przeszłością za sprawą Filipa – studenta jednej z poznańskich uczelni.

Filip Miazek stworzył deskę, zwaną w bardziej obeznanym gronie longboardem – z wykorzystaniem fotowoltaicznych paneli wbudowanych w deskę. Dzięki temu jest ona w stanie osiągać prędkość nawet 40 km/h, jednocześnie pozwalając na pokonanie 15 km drogi przy naładowanej w pełni baterii. Longboard waży 6 kg, a jeździć nią mogą osoby, których waga nie przekracza 110 kg. Najważniejszym elementem deski są wspomniane ogniwa fotowoltaiczne. Zasilają one zamontowaną baterię o pojemności 10 Ah. W ciągu jednej godziny na słońcu deska zostanie naładowana ilością energii, pozwalającą pokonać odległość 1.5 km.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Projekt deski jest autorski, zrealizowany w całości przez Filipa przy wykorzystaniu dostępnych na rynki komponentów. Jednym z celów jest ciągły rozwój projektu, lecz wymaga to dodatkowych funduszy. Każdy może wspomóc finansowo działania na rzecz rozwoju projektu poprzez kampanię crowfundingową, do której link mieści się w dolnej części artykułu. Wedle słów Filipa, pieniądze zostaną zainwestowane tak, by zniwelować obecne niedoskonałości produktu.

Pomysł młodego Polaka jest przykładem na to, że studenci polskich uczelni bardzo często są pełni pasji, tworząc innowacyjne produkty, które być może za jakiś czas będą popularne na wielu ulicach, nie tylko w naszym kraju. Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych na deskorolce to kolejny dowód, że rozwiązanie to można zastosować niemal w każdej dziedzinie życia, wszystko zależy od inwencji twórcy. To bardzo cieszy, dając nadzieję na to, że za kilkadziesiąt lat nie będziemy mówić już o fotowoltaicznej rewolucji, lecz o codzienności.

https://polakpotrafi.pl/projekt/nowatorski-longboard-elektryczny-z-panelami-slonecznymi