Elektryczna łódź motorowa od Jaguara

Od zeszłego roku Jaguar pracuje nad łodzią motorową z elektrycznym napędem. W swoich rozwiązaniach wykorzystuje technologię bolidów Formuły E – jednomiejscowych pojazdów elektrycznych.

Łódź Jaguar Vector C20E zasilana energią elektryczną odnotowała w tym roku nowy rekord prędkości – 88.61 mph czyli około 143 km/h. Wcześniejszy wnosił on około 124 km/h. Lepszy wynik to efekt współpracy Jaguara Vector z nowymi partnerami technicznymi: Jaguar Racing i Williams Advanced Engineering, którzy opracowali technologię do napędów elektrycznych bolidów Formuły E.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Po 12 miesiącach ciężkiej pracy jest to fantastyczny wynik dla zespołu i naszych partnerów, a także pierwszy krok na drodze do zwiększenia mocy i wszechstronności elektryfikacji w przemyśle morskim”, powiedział Malcolm Crease, CEO Jaguar Vector Racing.

Twórcy przyznają, że nie wymyślili nowego napędu, ale wzorowali się na tym stosowanym w pojazdach Formuły E. Silnik elektryczny łodzi motorowej ma moc 250 KM (190 kW) i akumulator o mocy 54 kWh.

Mark Cameron, dyrektor marketingu w Jaguar Land Rover, skomentował efekty wspólnej pracy: „Gratulacje dla Jaguar Vector Racing za wyznaczenie nowego kierunku dla elektrycznej łodzi z tym rekordem świata. Jaguar znajduje się w czołówce technologii elektryfikacji, a naszą misją jest “Race To Innovate” na torze i na wodzie”.

Jaguar nie planuje sprzedaży produktu. Celem projektu było przede wszystkim sprawdzenie możliwości technologii napędu elektrycznego w pojazdach morskich. Mimo to coraz więcej pojawia się nowych łodzi elektrycznych, np. zasilanych akumulatorami BMW i3.