Elektryczny wóz strażacki wyjechał na drogi

Austriacki startup – Kreisel Electric, znany z wdrażania nowych technologii elektromobilnych, zaprezentował pierwszy elektryczny wóz strażacki. Pojazd oparty jest na modelu Mercedesa Sprintera i powstał we współpracy z Rosenbauer i LINZ AG.

Markus Kreisel, dyrektor generalny Kreisel Electric, powiedział, że: „Pojazdy użytkowe, takie jak wozy strażackie, są idealnym obszarem zastosowań dla napędów elektrycznych. W wielu przypadkach muszą one tylko pokonywać krótkie odległości, a ładowanie można wykonać między ich użyciami. Mam tu na myśli w szczególności dzielnice dużych miast, ale również lotniska i małe społeczności na terenach wiejskich”.

Pojazd strażacki skonstruowany przez Kreisel Electric ma moc akumulatora na poziomie 86 kWh, która umożliwia pokonanie dystansu do 160 km (na jednym ładowaniu). Wóz jest również wyposażony w silnik elektryczny z magnesami trwałymi o mocy 120 kW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Samochód może być ładowany zarówno w ciągu nocy wolnym łączem, jak i szybkim przy użyciu prądu stałego przez wtyczkę CCS.

Głównym obszarem działalności firmy Kreisel Electric jest opracowywanie zestawów akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Innym są konwersje konwencjonalnych samochodów na wersje w pełni elektryczne. Na koncie firmy można zapisać osiągnięcia, takie jak wyprodukowanie VW e-Golf z akumulatorem o mocy 55 kWh oraz modelu Porsche 910.

Firma może się również poszczycić pojazdami elektrycznymi skonstruowanymi dla Arnolda Schwarzeneggera – Mercedesem G-Class i całkowicie elektryczny Hummerem.

Źródło: Electrek