Elektryfikacja transportu w Trikala w Grecji

W ramach projektu finansowanego ze środków UE w greckim mieście Trikala pojawi się dziesięć lekkich pojazdów elektrycznych. Mają one pokazać odwiedzającym, jak praktyczne i ekologiczne jest wykorzystanie elektrycznych trój- i czterokołowców.

W całej Europie miasta walczą z nadmiarem ruchu samochodowego na ulicach i zanieczyszczeniami, jakie one produkują. Proponowanych jest wiele alternatywnych napędów mających zastąpić silniki spalinowe. Europa traktuje ten temat bardzo poważnie – w ostatnim tylko roku sprzedaż tych pojazdów wzrosła o 40%. Niestety pojazdy elektryczne nie rozładują korków, ale rozwiązaniem tego problemu mogą być pojazdy elektryczne klasy L. Kłopotliwe jest jednak przekonanie mieszkańców miast, że tego rodzaju auta zaspokoją ich potrzeby.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W ramach finansowanego przez UE programu ELVITEN mieszkańcy sześciu miast na Starym Kontynencie będą mogli zapoznać się tymi interesującymi pojazdami elektryczny: Trikala w Grecji, Berlin w Niemczech, Malaga i włoskie miasta Genua i Rzym.

Główną zaletą elektrycznych pojazdów klasy L jest zerowa emisja CO2 i kompaktowy rozmiar. Doskonale sprawdzają się w zatłoczonych centrach miast – łatwo nimi parkować i manewrować na ograniczonej przestrzeni. „Pojazdy elektryczne klasy L mogą uczynić codzienny transport łatwiejszym i bardziej ekologicznym, a także w wielu przypadkach szybszym”, mówi Dimitris Papastergiou, burmistrz Trikala.

Trójkołowce udostępnione mają być do testów firmom kurierskim i dostawcom, a większe, czterokołowe pojazdy będą czekać na miejskich parkingach na mieszkańców chętnych do testowania nowego rozwiązania.

Projekt wystartował w czwartym kwartale 2018 roku i trwać będzie przez rok.