Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektryczne busy do Morskiego Oka. Awaria pokazuje wyzwania elektromobilności w górach

Elektryczne busy do Morskiego Oka. Awaria pokazuje wyzwania elektromobilności w górach

Transport elektryczny w polskich górach staje się jednym z narzędzi ograniczania emisji i modernizacji infrastruktury turystycznej. Niedawny incydent na trasie do Morskiego Oka pokazuje jednak bariery związane z eksploatacją tej floty.

925x200 6
Reklama

Awaria busa elektrycznego

Na początku maja, po wznowieniu kursów elektrycznych pojazdów na trasie do Morskiego Oka, jeden z czterech busów obsługujących połączenie uległ awarii na Polanie Włosienica. Pojazd nie był w stanie samodzielnie wrócić i pozostał na miejscu do czasu odholowania. Pozostałe trzy busy kontynuowały kursy zgodnie z planem. 

Choć sytuacja nie wpłynęła znacząco na organizację ruchu turystycznego, zwróciła uwagę na praktyczne wyzwania związane z eksploatacją pojazdów elektrycznych w wymagającym, górskim terenie.

16 nowych busów w drodze

Elektryczne busy wprowadzone przez Tatrzański Park Narodowy mają ograniczyć emisję i odciążyć konie, które zajmują się transportem turystów na trasie do Morskiego Oka. Cztery pojazdy, zakupione pod koniec 2024 roku za około 3,2 mln zł ze środków publicznych, obsługują trasę Zakopane – Morskie Oko, przede wszystkim z myślą o osobach o ograniczonej mobilności.

Według zapowiedzi resortu klimatu, liczba pojazdów ma wzrosnąć do 20 – co oznacza zakup kolejnych 16 elektrycznych busów. Projekt obejmuje także budowę sześciu podwójnych stacji szybkiego ładowania oraz dwóch stacji transformatorowych. Finansowanie ma pochodzić ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a łączna wartość inwestycji może sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych.

Znaczenie dla lokalnej przyrody i gospodarki

Obecnie na odcinku do Morskiego Oka pracuje około 300 koni, a model docelowy zakłada stopniowe ograniczanie ich udziału na najbardziej wymagającym fragmencie trasy. Jednocześnie rozwiązanie to budzi sprzeciw części lokalnych przewoźników, którzy wskazują na ryzyko utraty dochodów, niepewny los koni wyłączonych z pracy oraz kontrowersje związane z ingerencją w obszary chronione, w tym Natura 2000.

Pojazdy elektryczne w miastach i na szlakach

Według danych rynkowych, na koniec 2025 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 80 tys. samochodów całkowicie elektrycznych, a liczba ogólnodostępnych punktów ładowania przekroczyła 7 tys. Rozwój infrastruktury wciąż koncentruje się głównie w miastach. Projekty takie jak ten w Tatrach pokazują jednak wdrażanie technologii w trudnych, bardziej wymagających warunkach.

Eksploatacja pojazdów elektrycznych w górach wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami technicznymi. Duże nachylenia terenu, zmienne temperatury oraz ograniczona infrastruktura serwisowa mogą obniżać wydajność baterii i wpływać na niezawodność pojazdów. Awaria pojazdu na Polanie Włosienica podkreśla konieczność odpowiedniego przygotowania technologicznego i logistycznego przy wdrażaniu takich rozwiązań.

Zobacz też: Transport odchodzi od ropy. Elektromobilność ogranicza zużycie o miliony baryłek dziennie

Źródła: Gazeta Krakowska, Portal Samorządowy, NFOŚiGW

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.