Enel popiera odzyskiwanie energii fal

Koncern energetyczny Enel Green Energy wraz z włoskim start-upem Invitalia Ventures zainwestował łącznie 2,25 miliona euro w niewielką firmę 40South Energy, zajmującą się odzyskiwaniem energii fal i pływów morskich. Zarządzane przez włoski skarb państwa spółki Enel i Invitalia na inwestycję wyłożyły połowę tej kwoty.

Ta runda inwestycji ma pomóc 40South Energy opracować swoją technologię do poziomu umożliwiającego komercjalizację systemu pod nazwą H24, jak komentuje Invitalia.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Konwerter fal i pływów H24 jest urządzeniem montowanym, według założeń, na płytkich wodach przybrzeżnych o głębokości od pięciu do dwunastu metrów. 40South Energy w swoim portfolio ma także większe systemy, jak na przykład R115, dedykowany na głębsze wody, gdzie pojedynczy system generować może do 200 kW mocy.

Inwestycja Enel Green Energy oraz Invitalia Ventures przychodzi w punkcie zwrotnym historii 40South Energy Italy, w którym prototypowe maszyny H24 kończą właśnie prace a rozpocząć się ma produkcja i komercjalizacja pierwszych urządzeń – mówi Michele Grassi, szef 40South.

Niedawni sprzedaliśmy koncernowi Enel Green Power pierwsze urządzenia służące do konwersji energii fal i pływów na prąd elektryczny, które już pracuje na miejscu w Marina di Pisa – dodaje Grassi.

Warto zwrócić szczególną uwagę na tą inwestycję i rozwój 40South, jako kontrastu dla opinii brytyjskich specjalistów o tym sektorze .