Energetyczne klocki Lego wspierają transformację energetyczną w Afryce

Energetyczne klocki Lego wspierają transformację energetyczną w Afryce

Alessandro Medici to współzałożyciel Power-Blox – szwajcarskiego projektu, który zapewnia stały i przystępny dostęp do czystej energii w najuboższych regionach świata. Zaprojektowane przez niego bloki energetyczne przypominają klocki Lego i mogą być zasilane słońcem, wiatrem i wodą. 

Bloki energetyczne, które działają jak klocki Lego

Power-Blox to zintegrowany system magazynów energii, który przypomina popularne klocki Lego. Właśnie na tym opiera się innowacyjność technologii opracowanej przez Alessandro Medici. Baterie można ze sobą łączyć i układać z nich modele dopasowane do potrzeb energetycznych konkretnego miejsca. W dodatku bloki energetyczne nie stwarzają ryzyka przeciążenia sieci. Baterie mogą być zasilane przez energię słoneczną, wiatrową i wodną, dzięki czemu mogą pracować wydajnie w każdym klimacie. 

Szczególną zaletą bloków energetycznych zasilanych przez OZE w porównaniu do domowych systemów fotowoltaicznych jest elastyczność i łatwość w poszerzaniu instalacji. Odbiorcy energii mogą w dowolnym momencie, bez pomocy wykwalifikowanych monterów dołożyć kolejny energetyczny klocek, kiedy zapotrzebowanie na prąd rośnie. 

Każdy z klocków PBX-200 generuje 200 watów energii i magazynuje 1.2 kWh mocy. Im więcej elementów, tym większa moc instalacji. Jeden blok PBX może zasilić małą lodówkę, trzy żarówki ledowe, telewizję oraz naładować telefon. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1
ZKZ4gBcs3xURd1pDT6iMIM wQkQDukPaRAsdFaFtwvnug0Ji1CnEa00J44PrU SO1Q OS5hJ PbE6XqwArMKdVn79pMjgLt7DDlfJN35nuztqgwDefXbW64JOVSnQqdZkujke03Q1H3UIalE4A
Wizualizacja systemu energetycznego złożonego z bloków Power-Blox/ źródło: Power-Blox

Power-Blox stwarza szansę na sprawiedliwą transformację energetyczną 

Power-Blox współpracuje z wieloma organizacjami, m.in. Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), który działa z ramienia ONZ. Dzięki temu magazyny energii dostarczają elektryczność dziesiątkom wiosek i społeczności w Afryce Subsaharyjskiej. 

H 5VSnFYchq zNq4CnNfND Y0r1Jh6 gz4SegvRdUGIHEODj EidBHQf3MVpbSXHVWp01QERbsNWJwD Ynf83OjcQf3HVfv2WkEE7YwCkSLEKwAERqEskoevZcDUKaV5r42ZtDN AjzqQg1V6w
Alessandro Medici z zespołem Power-Blox podczas akcji charytatywnej w Angoli/ źródło: Power-Blox

Podczas mojego pobytu w Kenii w 2008 roku zdałem sobie sprawę z tego, że zbyt wiele rozwiązań z zachodu jest wdrażanych w Afryce bez respektowania potrzeb tutejszego rynku. Większość z tych, które widziałem były skomplikowane, niesolidne i nieelastyczne. Właśnie dlatego zdecydowałem się na inne podejście wyznaje Medici

Jedną z ostatnich inicjatyw prospołecznych, których podjął się Power-Blox było zelektryfikowanie 42 ośrodków medycznych w Mozambiku. 

5yxSgZbmQ0dzcj6oh5z489Hz2j28e18thwJ8f1a9t33HYLki6auCM2szDilG yRILE152PLOTddIM WmQBwX37R0hhQ3r fPxb0PcbaUbt06M2hJ9az0W
Ośrodek medyczny Centro de Saude w Mozambiku, który zasila Power-Blox/ źródło: Power-Blox

Bloki energetyczne Power-Blox zasiliły już Mozambik, Angolę, Rwandę czy Tanzanię. Alessandro Medici wraz z zespołem wspiera również miejsca pozbawione elektryczności w wyniku kryzysów humanitarnych oraz katastrof naturalnych. 

Często wykorzystujemy je, aby pomóc w sytuacjach katastrof, jak trzęsienia ziemi lub tsunamimówi Alessandro Medici. – Rząd szwajcarski wysyła nasze bloki energetyczne na miejsce, mimo że na początku nie wiadomo, ile [energii – przyp. red.] jest potrzebne. 

Systemy Power-Blox w Mali/ źródło: Power-Blox

Power-Blox zadeklarował również chęć pomocy w przypadku kryzysu energetycznego w Ukrainie w związku z inwazją rosyjską, a także w Indiach po okresie ekstremalnych upałów. 

Energetyczne klocki Lego dostarczyły czystą energię uchodźcom z Ugandy 

Jedną z humanitarnych inicjatyw, w którą zaangażował się Alessandro Medici wraz z Power-Bloxem, było dostarczenie bloków energetycznych do osiedli dla uchodźców Kiryandongo oraz Rwamwanja w Ugandzie. 

W Ugandzie znajduje się około 1,4 mln uchodźców, głównie z Sudanu Południowego, Demokratycznej Republiki Konga, Somalii i Burundi. Osiedla, do których trafiają uchodźcy nie mają dostępu do zasilania sieciowego, a co się z tym wiążę stabilnej, czystej i taniej energii. 

W trakcie naszej misji nauczyliśmy się, że odbiorcy energii są zobowiązani na lata do ponoszenia kosztownych opłat każdego dnia w zamian za ograniczoną i niestabilną energię tłumaczy Igor Markov z fundacji Lifeline. 

Power-Blox wraz z Lifeline chcą skupić się na stworzeniu systemu przystępnych opłat, aby zelektryfikować całą Afrykę. 

Power-Blox znajduje się na liście TOP 100 najlepszych startupów według German Energy Agency.

Artykuł jest częścią cyklu pt. dobry wątek na piątek. Przeczytaj historie innych bohaterów i ich przełomowych dokonań

Źródła: Power-Blox, Lifeline Fund, Euronews 

Fot. główne: Power-Blox 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.