Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energetyczne klocki Lego wspierają transformację energetyczną w Afryce

Energetyczne klocki Lego wspierają transformację energetyczną w Afryce

Alessandro Medici to współzałożyciel Power-Blox – szwajcarskiego projektu, który zapewnia stały i przystępny dostęp do czystej energii w najuboższych regionach świata. Zaprojektowane przez niego bloki energetyczne przypominają klocki Lego i mogą być zasilane słońcem, wiatrem i wodą. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Bloki energetyczne, które działają jak klocki Lego

Power-Blox to zintegrowany system magazynów energii, który przypomina popularne klocki Lego. Właśnie na tym opiera się innowacyjność technologii opracowanej przez Alessandro Medici. Baterie można ze sobą łączyć i układać z nich modele dopasowane do potrzeb energetycznych konkretnego miejsca. W dodatku bloki energetyczne nie stwarzają ryzyka przeciążenia sieci. Baterie mogą być zasilane przez energię słoneczną, wiatrową i wodną, dzięki czemu mogą pracować wydajnie w każdym klimacie. 

Szczególną zaletą bloków energetycznych zasilanych przez OZE w porównaniu do domowych systemów fotowoltaicznych jest elastyczność i łatwość w poszerzaniu instalacji. Odbiorcy energii mogą w dowolnym momencie, bez pomocy wykwalifikowanych monterów dołożyć kolejny energetyczny klocek, kiedy zapotrzebowanie na prąd rośnie. 

Każdy z klocków PBX-200 generuje 200 watów energii i magazynuje 1.2 kWh mocy. Im więcej elementów, tym większa moc instalacji. Jeden blok PBX może zasilić małą lodówkę, trzy żarówki ledowe, telewizję oraz naładować telefon. 

ZKZ4gBcs3xURd1pDT6iMIM wQkQDukPaRAsdFaFtwvnug0Ji1CnEa00J44PrU SO1Q OS5hJ PbE6XqwArMKdVn79pMjgLt7DDlfJN35nuztqgwDefXbW64JOVSnQqdZkujke03Q1H3UIalE4A
Wizualizacja systemu energetycznego złożonego z bloków Power-Blox/ źródło: Power-Blox

Power-Blox stwarza szansę na sprawiedliwą transformację energetyczną 

Power-Blox współpracuje z wieloma organizacjami, m.in. Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), który działa z ramienia ONZ. Dzięki temu magazyny energii dostarczają elektryczność dziesiątkom wiosek i społeczności w Afryce Subsaharyjskiej. 

H 5VSnFYchq zNq4CnNfND Y0r1Jh6 gz4SegvRdUGIHEODj EidBHQf3MVpbSXHVWp01QERbsNWJwD Ynf83OjcQf3HVfv2WkEE7YwCkSLEKwAERqEskoevZcDUKaV5r42ZtDN AjzqQg1V6w
Alessandro Medici z zespołem Power-Blox podczas akcji charytatywnej w Angoli/ źródło: Power-Blox

Podczas mojego pobytu w Kenii w 2008 roku zdałem sobie sprawę z tego, że zbyt wiele rozwiązań z zachodu jest wdrażanych w Afryce bez respektowania potrzeb tutejszego rynku. Większość z tych, które widziałem były skomplikowane, niesolidne i nieelastyczne. Właśnie dlatego zdecydowałem się na inne podejście wyznaje Medici

Jedną z ostatnich inicjatyw prospołecznych, których podjął się Power-Blox było zelektryfikowanie 42 ośrodków medycznych w Mozambiku. 

5yxSgZbmQ0dzcj6oh5z489Hz2j28e18thwJ8f1a9t33HYLki6auCM2szDilG yRILE152PLOTddIM WmQBwX37R0hhQ3r fPxb0PcbaUbt06M2hJ9az0W
Ośrodek medyczny Centro de Saude w Mozambiku, który zasila Power-Blox/ źródło: Power-Blox

Bloki energetyczne Power-Blox zasiliły już Mozambik, Angolę, Rwandę czy Tanzanię. Alessandro Medici wraz z zespołem wspiera również miejsca pozbawione elektryczności w wyniku kryzysów humanitarnych oraz katastrof naturalnych. 

Często wykorzystujemy je, aby pomóc w sytuacjach katastrof, jak trzęsienia ziemi lub tsunamimówi Alessandro Medici. – Rząd szwajcarski wysyła nasze bloki energetyczne na miejsce, mimo że na początku nie wiadomo, ile [energii – przyp. red.] jest potrzebne. 

Systemy Power-Blox w Mali/ źródło: Power-Blox

Power-Blox zadeklarował również chęć pomocy w przypadku kryzysu energetycznego w Ukrainie w związku z inwazją rosyjską, a także w Indiach po okresie ekstremalnych upałów. 

Energetyczne klocki Lego dostarczyły czystą energię uchodźcom z Ugandy 

Jedną z humanitarnych inicjatyw, w którą zaangażował się Alessandro Medici wraz z Power-Bloxem, było dostarczenie bloków energetycznych do osiedli dla uchodźców Kiryandongo oraz Rwamwanja w Ugandzie. 

W Ugandzie znajduje się około 1,4 mln uchodźców, głównie z Sudanu Południowego, Demokratycznej Republiki Konga, Somalii i Burundi. Osiedla, do których trafiają uchodźcy nie mają dostępu do zasilania sieciowego, a co się z tym wiążę stabilnej, czystej i taniej energii. 

W trakcie naszej misji nauczyliśmy się, że odbiorcy energii są zobowiązani na lata do ponoszenia kosztownych opłat każdego dnia w zamian za ograniczoną i niestabilną energię tłumaczy Igor Markov z fundacji Lifeline. 

Power-Blox wraz z Lifeline chcą skupić się na stworzeniu systemu przystępnych opłat, aby zelektryfikować całą Afrykę. 

Power-Blox znajduje się na liście TOP 100 najlepszych startupów według German Energy Agency.

Artykuł jest częścią cyklu pt. dobry wątek na piątek. Przeczytaj historie innych bohaterów i ich przełomowych dokonań

Źródła: Power-Blox, Lifeline Fund, Euronews 

Fot. główne: Power-Blox 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.