Eon i Enel handlują energią elektryczną wykorzystując Blockchain

Niemiecki dostawca energii elektrycznej Eon i włoski operator sieci energetycznej Enel rozpoczęły korzystanie z nowego targowiska energii elektrycznej, wykorzystującego technologię Blockchain. Jest to zdecentralizowany system kryptograficzny, obsługujący płatności w dowolnych walutach.

Dzięki wykorzystaniu nowego narzędzia firmy te mogą realizować transakcje w ciągu sekund, bez wykorzystywania brokerów informacji w sieci. Istotnie redukuje to koszty energii odczuwane przez jej konsumentów. W przyszłości, jak informuje Eon, konsumenci mogą jeszcze mocniej odczuć redukcję kosztów transakcji, dzięki wykorzystaniu tego rodzaju systemów.

Niemiecki producent energii testuje systemy sprzedaży energii już od zeszłego roku. System oparty jest o sieć peer-to-peer opracowaną przez firmę z branży IT Ponton. W maju tego roku Eon wraz z partnerami stworzył inicjatywę Enerchain, mającą na celu wspieranie rozwoju tego rodzaju zdecentralizowanego systemu sprzedaży energii elektrycznej. Wraz z Eonem do inicjatywy dołączyło już 33 firmy. W październiku miała miejsce pierwsza transakcja.

Inicjatywa Enerchain jest doskonałym przykładem tego, jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy sektorami przemysłu – powiedział Matthew Timms, przedstawiciel spółki Eon. – Wszyscy wierzymy, że Blockchain ma ogromny potencjał na rynku energii elektrycznej i da duże zyski naszym klientom – dodał Timms.

Foto: Davidstankiewicz – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55632232