Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europa odnotowała najmniejszy wzrost energii słonecznej od lat! Co jest przyczyną?

Europa odnotowała najmniejszy wzrost energii słonecznej od lat! Co jest przyczyną?

Według najnowszego raportu, ilość nowych instalacji OZE w Europie rośnie zbyt wolno w porównaniu do lat poprzednich. Co jest tego przyczyną? 

Reklama

Ilość instalacji rośnie, ale zbyt wolno?

Zgodnie z raportem opublikowanym w The Reuters, w roku 2024 w Europie zainstalowano 65,5 GW energii słonecznej, co stanowi rekord i jest wartością o 4% większą niż w 2023 roku. Z drugiej strony, wzrost ilości energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, w porównaniu do roku poprzedniego, jest najniższy od lat. W roku 2022 ilość energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 40% w porównaniu do roku 2021, a w roku 2023 – o niemal 50%.

– Wzrost wyraźnie zwalnia – powiedziała agencji Reuters dyrektor generalna SolarPower Europe, Walburga Hemetsberger.

Według szacunków, aby osiągnąć cele klimatyczne na 2030 rok, Europa musi instalować około 70 GW nowych mocy rocznie – czyli o około 5 GW więcej niż w 2024 roku. 

Przeciążone sieci 

Spowolnienie odzwierciedla problem wielu europejskich sieci energetycznych, które nie zostały zmodernizowane i nie są w stanie poradzić sobie z przeciążeniami wywoływanymi przez rosnącą liczbę instalacji. W wielu częściach Europy użytkownicy muszą czekać latami na zgodę przyłączenia do sieci, co znacznie opóźnia realizację inwestycji. 

– To, jak daleko może zajść energia słoneczna, będzie zależało od sprawiedliwego globalnego dostępu do finansowania i woli politycznej, aby dostarczać elastyczne systemy energetyczne dostosowane do nowej  rzeczywistości – tłumaczy Walburga Hemetsberger.

OZE na świecie 

Raport prognozuje, że świat osiągnie 2 TW energii słonecznej jeszcze w 2024 roku, po osiągnięciu 1 TW w 2022 r. Pod koniec 2023 r. moc wynosiła 1,6 TW. Do 2028 r. świat może instalować 1 TW energii słonecznej rocznie, chociaż eksperci przewidują, że wzrost gospodarczy zwolni w nadchodzących latach w związku z rosnącymi cenami produkcji i problemami z przyłączeniem do sieci. 

Liczba prywatnych instalacji fotowoltaicznych spadła w ujęciu rok do roku o prawie 5 GW. Według SolarPower Europe, ​​przyczyną jest spadek cen energii, który osłabił motywację konsumentów do zakupu paneli słonecznych w celu obniżenia rachunków.

Zobacz też: Chińskie panele fotowoltaiczne. Jak wpływają na rynek OZE?

Źródła: reuters.com, Solar Power Europe 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.