Czy europejską energetykę wiatrową czeka spowolnienie inwestycyjne?

Jak poinformowała agencja Bloomberg, inwestycje w nowe farmy wiatrowe w Europie wzrosły o ponad jedną piątą w 2016 roku. Według ekspertów w 2017 roku poziom zainwestowanych środków w energetykę wiatrową ma zmaleć ze względu na rządowe rewizje polityki subsydiowania OZE, oraz spadające ceny energii.

Nowe projekty energetyki wiatrowej przyciągnęły inwestycje o łącznej wartości 41 miliardów dolarów w 2016 roku, co stanowi o około 20 procent więcej inwestycji w porównaniu do 2015 roku. Według WindEurope inwestycje w pierwszym kwartale 2017 roku stanowiły około 1,8 miliarda euro – jest to zdecydowanie ostry spadek w porównaniu do analogicznego okresu z 2016 roku, kiedy zainwestowano około 20 miliardów euro – czytamy na stronie Bloomberg.

Europejski rynek wiatrowy zaliczy duży spadek w 2017 roku, gdyż rządy państw odchodzą od taryf gwarantowanych feed in (feed-in-tarif) w stronę aukcji. Niemcy ogłosiły wyniki aukcji w kwietniu podczas gdy Wielka Brytania otworzyła przetarg na budowę morskiej energetyki wiatrowej. Holandia, Francja oraz Hiszpania także planują produkować energię z morskich farm wiatrowych. Inwestycje są mniejsze także ze względu na spadek cen energii – wyjaśniał Joel Meggelaars, rzecznik WindEurope.

Ponad 80 procent inwestycji pochodzi przede wszystkim z Wielkie Brytanii, Niemiec, Belgii oraz Norwegii. Oczekuje się, że niskie stopy procentowe zachęcą deweloperów oraz właścicieli projektów OZE do szukania niższych kosztów inwestowania.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Polska na I miejscu w Europie – w dotowaniu węgla

Następny artykuł

Tesla obozem pracy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: