Europejski sektor elektrowni wiatrowych offshore kwitnie wraz z spadającymi kosztami instalacji

Elektrownie wiatrowe często umieszczane są na morzu z uwagi na silne wiatry wiejące w tych rejonach oraz brak sąsiedztwa, który pozwala na instalacje naprawdę gigantycznych turbin. Przykładem może być farma Burbo Bank w okolicy Liverpoolu, znajdująca się 10 km od brzegu. Ogromne wirniki o średnicy około 200 metrów generują imponujące ilości energii. „Pojedynczy obrót jednego generatora pokrywa średnie dzienne zużycie energii w domostwie” mówi Benj Sykes z Dong Energy Wind Power.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Farmy takie jak Burbo Bank powstają właśnie w całej Europie. Dynamika ich budowy jest imponująca. Jakkolwiek nadal najwięcej turbin instaluje się na lądzie, to już około 1/3 wszystkich nowoinstalowanych siłowni stawia się na morzu. To istotny wzrost w porównaniu z np. sytuacją 5 lat temu, gdy jedynie ok. 5% nowych farm powstawało na morzu. Dzięki zwiększeniu ilości nowych instalacji na morzu, udział energii wiatrowej, jak donosi WindEurope, zwiększył się od 2% w 2000 roku do 12% obecnie. W pierwszej połowie tego roku wartość nowych inwestycji przekroczyła 15 miliardów euro, co przekłada się na 3,7 GW nowych mocy – dwa razy więcej niż zainstalowano rok temu.

Wzrost ilości budowanych platform wynika nie tylko z dotacji rządowych, ale także z spadającej ceny tego rodzaju energii. Cena 1 MWh energii z lądowej elektrowni wiatrowej waha się od €50 do €96, a morskiej od €73 do €140. Dla porównania – koszty energii węglowej czy gazowej to od €65 do €70. Z tych właśnie przyczyn np. w Niemczech około 33%, w Danii 42% a w szkocji aż 58% całej zużywanej energii elektrycznej pochodzi z energii odnawialnej. Z słoneczne lub szczególnie wietrzne dni odsetek ten rośnie – czasami nawet dochodząc do 100%. Sytuacja ta przekłada się też na zmniejszające się koszty energii elektrycznej – w ostatnich 5 latach spadły one na Europejskim Rynku Wymiany Energii o około 50%.

Przyczyny rozwoju morskich instalacji wiatrowych są różne. Oprócz Europejskiej wsparcia w ramach walki z emisją dwutlenku węgla istotna jest redukcja kosztów wytwarzania i samej instalacji turbin. Dzięki industrializacji i standaryzacji tych systemów ich produkcja, szczególnie w dużych ilościach, stała się tańsza. Dotyczy to szczególnie największych systemów, takich jak instalowane są na morzu.