Poznaliśmy więcej szczegółów na temat solarnych dachów Tesli

Już jakiś czas temu informowaliśmy o magicznym pomyśle Elona Muska, odnośnie w pełni solarnych dachów, które mogą zrewolucjonizować branżę fotowoltaiki w zakresie budownictwa. Na tamten moment nie znaliśmy zbyt wielu szczegółów na temat tego produktu, lecz z biegiem czasu wszystko zaczęło być bardziej jasne, szczególnie po wczorajszej konferencji, gdzie Elon Musk podał większą ilość szczegółów na temat swojego produktu do opinii publicznej.

Powerwall 2 & Solar Roof Launch from Tesla Motors on Vimeo.

 

„Solar Roof” będzie można personalizować pod kątem designu, tak by każdy klient zainteresowany produktem mógł dopasować swój solarny dach do koloru elewacji, czy do jakiegokolwiek innego elementu wpływającego na wizualny odbiór własnego domu. Na start do wyboru dostępne będą cztery wersje, różniące się od siebie kolorystyką oraz wykończeniem.

Bardzo ciekawy jest aspekt części składowych paneli. Są one zbudowane z trzech elementów, które odpowiadają kolejno za produkcję energii, zewnętrzny wygląd oraz za ogólnie pojętą wytrzymałość przed uszkodzeniami fizycznymi. Pierwszą częścią są panele fotowoltaiczne, które produkują energię, wykorzystując energię słoneczną, tuż nad nimi znajduje się warstwa odpowiedzialna za wygląd paneli – w tym miejscu warto się zatrzymać, gdyż kwestia ta jest bardzo interesująca. Wspomniana warstwa jest tak skonstruowana, że w żaden sposób nie ogranicza przepływu energii słonecznej do paneli fotowoltaicznych, co jest niezwykle istotne, by instalacja była efektywną. Słońce traktuje tę warstwę jak przeźroczystą, pomimo tego, że dla ludzkiego oka nie wydaje się ona być transparentną. Ostatnią częścią składową jest hartowane szkło, które znajduje się na samym wierzchu, chroniąc dzięki temu całą instalację przed opadami atmosferycznymi, takimi jak przykładowo grad. Tę kwestię można by podać w wątpliwość, lecz zostały już przeprowadzone odpowiednie testy, niepozostawiające żadnych wątpliwości.

Jedyną niewiadomą wciąż pozostaje cena. Elon Musk zapewnia, że wykorzystanie dachu solarnego będzie bardziej opłacalne niż budowa standardowego dachu w połączeniu z opłatami za energię elektryczną – ciężko zweryfikować na ten moment to stwierdzenie, gdyż jest ono zależne od wielu czynników, między innymi takich jak lokalizacja czy zakres czasu, w jakim instalacja powinna się zwrócić – tego od Elona już nie usłyszeliśmy.