Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

EXPO 2017 z polskim akcentem leśnym

EXPO 2017 z polskim akcentem leśnym

Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, wziął udział w Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017, która odbywa się w Astanie, stolicy Kazachstanu. Podczas wydarzenia m.in. posadzono 200 drzew z Polski, a także została zaprezentowana koncepcja leśnych gospodarstw węglowych.

Reklama

– „To prezent na święto Astany, a także symbol współpracy Polski i Kazachstanu” – powiedział wiceminister Mazurek, który razem z komisarzami pawilonów narodowych oraz przedstawicielami lokalnych władz wziął udział w sadzeniu drzew.

Posadzone drzewa, m.in. dęby oraz jabłonie, stanowią zalążek przyszłego parku w Astanie. Kwestia zwiększenia lesistości jest jednym z priorytetów prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Lasy pokrywają jedynie ok. 2 proc. tego kraju.

Leśne gospodarstwa węglowe

Podczas EXPO 2017 miały miejsce także inne wydarzenia o temacie leśnej. Leśnicy z Lasów Państwowych zaprezentowali m.in. koncepcję leśnych gospodarstw węglowych. To polski pomysł na redukcję emisji gazów cieplarnianych, który – dzięki staraniom polskiej delegacji pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska – został zawarty w globalnym Porozumieniu paryskim. Poprzez odpowiednie gospodarowanie lasem, np. poprzez dosadzanie do starych drzew tych młodych, można zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez las.

Wiceminister Mazurek zwrócił uwagę, że niezmiernie istotne jest wykorzystywanie systemów przyrodniczych do walki ze zmianami klimatu. „Sadzenie lasów pozwala zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze. To ważny elementem Porozumienia paryskiego zawartego w 2015 r.”.

– „Widzimy ze strony Kazachskiej zainteresowanie zalesianiem. Mamy doświadczenie w tym obszarze i tymi dobrymi praktykami chcemy się dzielić” – dodał wiceminister Mazurek.

Projekt leśnych gospodarstw węglowych ruszył w tym roku w 26 z ponad 400 nadleśnictw
w Polsce. Pierwsze wyniki zostaną przedstawione podczas szczytu klimatycznego ONZ – COP24, który w 2018 r. odbędzie się w Katowicach.

Podczas EXPO 2017 odbyła się także konferencja naukowa dotycząca leśnych gospodarstw węglowych, z udziałem m.in. wiceministra Sławomira Mazurka. Prezentacji polskich leśników
i naukowców wysłuchali przedstawiciele władz krajowych i lokalnych z Kazachstanu odpowiedzialni za zieleń miejską w Astanie i zalesianie rejonów wokół stolicy.

Polski Pawilon na EXPO 2017

Polskim Pawilon na EXPO 2017 składa się z pięciu głównych stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek oraz Regiony. Strefa Las prezentuje piękno i bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla.

Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017 w Astanie potrwa do 10 września.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.