Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fabryka pomp ciepła warta 1,2 mld zł. Bosch zapewni kolejne 500 miejsc pracy

Fabryka pomp ciepła warta 1,2 mld zł. Bosch zapewni kolejne 500 miejsc pracy

Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Niemiecki koncern do 2027 roku ma zatrudnić 500 osób.

Reklama

Bosch buduje fabrykę pomp ciepła 

Budowa nowej fabryki w Dobromierzu ma rozpocząć się w 2024 roku, a produkcja w zakładzie na przełomie 2025 i 2026 roku. Bosch będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, przede wszystkim na rynek europejski.

Koncern tworzy inwestycje w Polsce od 1992 roku. Zakłady Bosch działają w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie czy Goleniowie. Firma zatrudnia w Polsce ponad 8,5 tys. pracowników.

Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić powstanie kolejnego zakładu produkcyjnego Grupy Bosch w Polsce. Firma Bosch od wielu lat produkuje w naszym kraju urządzenia AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Teraz powitamy nowy, innowacyjny produkt, który jest ważnym rozwiązaniem grzewczym opartym na OZE, które pozwala na ograniczenie użycia paliw kopalnych i wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To świetna wiadomość zarówno dla Polski, jak i dla Grupy Bosch w Polscetwierdzi Rafał Rudziński, prezes zarządu firmy Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce.

Grupa Robert Bosch dotychczas zainwestowała w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) w sumie 1,445 mld zł, z gwarancją utworzenia 1 541 nowych miejsc pracy (dane nie obejmują nowej inwestycji). 

To nie pierwsza gigafabryka pomp ciepła w Polsce

Bosch to nie jedyny koncern, który zdecydował się zainwestować ogromne pieniądze w fabryki pomp ciepła w Polsce. W 2022 roku firma Daikin Europe ogłosiła, że wyda w Polsce na ten cel 300 milionów euro. To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w naszym kraju i w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowa fabryka będzie produkować pompy ciepła dla budynków mieszkalnych i rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. Daikin uważa Europę za region o najwyższym priorytecie dla rozszerzenia działalności w zakresie ogrzewania pompami ciepła.

Czytaj dalej: [link]

W tym samym roku o swoich planach poinformowała firma Viessmann, która zainwestuje 200 mln euro na obiekt podobnego typu w Legnicy.

Po ukończeniu nowy zakład niemieckiej firmy znacząco przyczyni się do dostarczania pomp ciepła na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Ma to znaczenie w kontekście dążenia do niezależności od paliw kopalnych, zwłaszcza rosyjskiego gazu.

Dowiedz się więcej: [link]

Źródła: gov.pl pap.pl, portalsamorzadowy.pl

Fot. bosch-press.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.