Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Farma wiatrowa Sharco Duo na polskim Bałtyku zasili 11 milionów Polaków

Farma wiatrowa RWE na polskim Bałtyku ma produkować zielony wodór na morzu i magazynować energię

Farma wiatrowa Sharco Duo na polskim Bałtyku zasili 11 milionów Polaków

RWE złożyło dotychczas 5 wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 7,8 GW.  Teraz firma przedstawia kolejną, innowacyjną i ekologiczną koncepcję oraz rozwiązania przeznaczone dla stabilizacji sieci.

Reklama

Kolejna morska farma wiatrowa na Bałtyku

Polska uruchomiła postępowania rozstrzygające o pięć pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. RWE złożyło oferty dotyczące projektów o łącznej mocy 7,8 gigawatów (GW) na wszystkie pięć obszarów.

Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu w morskiej energetyce wiatrowej, RWE opracowało kompleksowe rozwiązanie dla farmy wiatrowej Sharco Duo. Nowa inwestycja o mocy do 1,8 GW znajduje się na północny zachód od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej strefy Morza Bałtyckiego.

Podczas rozwoju, budowy i eksploatacji Sharco Duo, RWE zakłada liczne synergie z prowadzonym już projektem F.E.W. Baltic II i bazą operacyjną w Ustce. Dzięki nim, firma będzie mogła zapewnić Polsce konkurencyjną cenowo, zieloną energię elektryczną. Co wiemy o planowanej inwestycji?

Farma wiatrowa Sharco Duo

Koncepcja projektowa RWE dla Sharco Duo obejmuje integrację morskiej farmy wiatrowej z polskim systemem energetycznym, produkcję zielonego wodoru na morzu i lądzie oraz innowacyjne rozwiązania magazynowania energii.

Nasza koncepcja Sharco Duo zakłada zastosowanie najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w morskiej energetyce wiatrowej, które w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami pozwolą zbudować i eksploatować farmę wiatrową w harmonii z ekosystemem Morza Bałtyckiego oraz idealnie dopasować się do specyfiki polskiego systemu przesyłowego  wspierając stabilizację sieci wyjaśnia Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables.

Projekt Sharco Duo ma wspierać lokalny przemysł i tworzyć nowe miejsca pracy. 

Dodatkowo, będziemy wspierać lokalne prace badawcze i szeroko dzielić się zdobytą wiedzą na temat innowacyjnych technologii dodaje Chodkowski.

RWE planuje też wspierać bioróżnorodność i wzmacniać lokalny ekosystem, florę i faunę. Ich ochrona jest też kluczowa podczas budowy i eksploatacji inwestycji. Ważne będą też rozwiązania stabilizujące sieć energetyczną.

Przyjazność dla środowiska i stabilizacja sieci

W ofercie RWE znajdują się m.in. systemy instalacji fundamentów o niskim natężeniu hałasu oraz wykorzystanie recyklingowalnych komponentów farmy. Firma kładzie też nacisk na niskoemisyjną strategię eksploatacji. 

Dzięki zaangażowaniu w środkowej części polskiego Bałtyku oraz synergii z projektem F.E.W. Baltic II znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru 44.E.1, RWE jest gotowe do przygotowania i budowy morskiej farmy wiatrowej Sharco Duo. Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej ma mieć miejsce już w 2028 roku. Po oddaniu do eksploatacji farma Sharco Duo będzie mogła wyprodukować zieloną energię elektryczną pokrywającą roczne zapotrzebowanie 11 milionów Polaków.

Firma jest też gotowa do złożenia unikatowych wniosków na pozostałe obszary wskazane przez polski Rząd dla morskich farm wiatrowych. Pozwolenia lokalizacyjne przyznawane w tym procesie mają szansę zakwalifikować się i wziąć udział w aukcjach kontraktów różnicowych (CfD), rozpoczynających się w 2025 roku.

Trwają także prace nad budową innych morskich farm wiatrowych w Polsce. Morska Farma Wiatrowa Baltica otrzymała niedawno decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej. To kolejny krok w stronę morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

źródło i zdj. główne: mat. prasowe RWE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.