Flixbus wprowadza flotę na ogniwa wodorowe

Flixbus wprowadza flotę na ogniwa wodorowe

FlixMobility, spółka-matka europejskiej firmy przewozowej FlixBus będzie współpracować z Freudenberg Sealing Technologies nad wprowadzeniem nowych pojazdów z napędem hybrydowym, w którym będą zamontowane ogniwa wodorowe.

Po tym jak jako pierwsi, którzy z powodzeniem uruchomiliśmy trzy w pełni elektryczne busy, teraz chcemy wprowadzić pierwsze długodystansowe autobusy zasilane ogniwami paliwowymi według technologii  Freudenberga, by wyznaczyć kolejny milowy krok w historii komunikacji  – mówi André Schwämmlein, założyciel and prezes FlixMobility.

Spółka chce, aby autobusy miały zasięg przynajmniej 500 km i mogły się naładować w ciągu maksymalnie 20 minut. Dodatkowo, powinny mieć one moc i przyspieszenie na tym samym poziomie, co standardowe pojazdy.

System hybrydowy, który poprawnie łączy akumulatory oraz ogniwa paliwowe jest wyjątkowo praktyczny przy ciężkich pojazdach, jeżdżących na długich dystansach, ponieważ te w pełni elektryczne nadal nie mają możliwości pokonywania długich tras. W pierwszej fazie projektu FlixBusa, reprezentatywna flota zostanie w pełni wyposażona w nową technologię i zostanie grupą pilotażową – ogłosił Claus Möhlenkamp, szef Freudenberg Sealing Technologies.

FlixBus jest franczyzodawcą – nie ma własnych pojazdów, ani kierowców, ale oferuje dla regionalnych firm zezwolenia, plany sieci, marketing, zarządzanie oraz obsługę klienta. Firma powstała w 2011 w Monachium. Kilka lat później nastąpiła jej fuzja z konkurencyjnym MeinFernbus. Od 2015 roku podbija kolejne rynki taniej komunikacji dalekobieżnej w całej Europie.

fot: Janusz Jakubowski/Flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.