Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaiczny system balkonowy ze stacją ładowania – w domu i w drodze [TEST EcoFlow PowerStream]

Fotowoltaiczny system balkonowy ze stacją ładowania – w domu i w drodze [TEST EcoFlow PowerStream]

Ekologiczny, ekonomiczny i… przenośny. Tak w trzech słowach moglibyśmy opisać rozwiązanie EcoFlow w zakresie fotowoltaiki. Mieliśmy okazję przetestować fotowoltaiczny system balkonowy z przenośną stacją zasilania, który pozwala na korzystanie z energii słonecznej w bloku, w domu i na wyjeździe. Jak wypadły testy?

Reklama

Zaczynamy montaż EcoFlow PowerStream!

Do testów otrzymaliśmy elastyczny panel fotowoltaiczny 400 W, hybrydowy mikroinwerter oraz stację zasilania DELTA MAX. Panel jest składany i łatwo można go przenieść w specjalnym pokrowcu. Całość jest kompaktowa i wygodna w transporcie, a podłączenie sprzętu banalnie łatwe. Samodzielną instalację umożliwia konstrukcja typu „plug and play”. Producent zadbał o jasne oznaczenia.

Panele można zamontować na balkonie i podłączyć je za pomocą specjalnych płaskich przewodów, dzięki którym nie ma konieczności wiercenia dziur w ścianach czy oknie. Mikroinwerter można umieścić na ścianie. Posiada osłonkę zabezpieczającą.

Kable i wejścia na mikroinwerterze są oznaczone odpowiednimi symbolami. Mamy tam port instalacji fotowoltaicznej do podłączenia z panelami, port do podłączenia baterii i port wyjściowy AC, który umożliwia podłączenie do obwodów domowych. Nie ma szans, by się pomylić!

Wyświetlacz na stacji zasilania pokazuje stan naładowania baterii, czas w jakim możemy korzystać z urządzenia oraz moc ładowania i rozładowywania. Mówiąc wprost – po podłączeniu danego urządzenia widzimy, jaką moc pobiera. Do stacji zasilania możemy podłączyć różne sprzęty. Posiada ona porty USB typu A, C (100 W) oraz porty do zasilania urządzeń typu komputer czy telewizor. Jest też wyjście na zapalniczkę (12 W) oraz wejście typ A 3-pinowe. Dodatkowo posiada opcję naładowania urządzenia z gniazdka.

Inteligentne zarządzanie EcoFlow PowerStream

Do działania systemu potrzebne jest zainstalowanie aplikacji EcoFlow, która działa w połączeniu z inteligentnym gniazdkiem (nie jest częścią zestawu). Umożliwia sterowanie i monitorowanie produkcji oraz zużycia energii. Co ważne, pozwala zdalnie sterować urządzeniami. Możemy skonfigurować ich automatyczne włączenie, nawet gdy nie ma nas w domu.

Inteligentne wtyczki Smart Plug monitorują zużycie energii przez urządzenia w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mikroinwerter może przydzielić odpowiednią moc do każdego urządzenia, a nadwyżkę przekazać do przenośnej stacji zasilania. W godzinach szczytu nadaje priorytet domowemu zużyciu. Poza szczytem większość energii jest magazynowana.

Z opisu producenta wynika, że urządzenie sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach – można zamontować go na balkonie, tarasie lub nawet w garażu. To nie wszystko! Przenośną stację zasilania można zabrać ze sobą w dowolne miejsce – do kampera, przyczepy kempingowej, na pole namiotowe czy nad jezioro.

Czy balkonowy system fotowoltaiczny trzeba zgłosić?

Na początek odpowiedzmy na ważne pytanie. Czy skoro montujemy panel fotowoltaiczny na balkonie i produkujemy z niego energię to musimy poinformować o tym zakład energetyczny? Rozporządzenie Komisji UE 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 roku mówi, że instalacja o mocy 800 W nie wymaga zgłoszenia. Co więcej jeśli nie przyłączamy urządzenia do sieci, czyli nie mamy styku z operatorem, któremu będziemy sprzedawać nadwyżki to zgłoszenie ani montaż licznika dwukierunkowego nie jest wymagane. 

Jednak, jeśli ktoś chciałby podłączyć się do sieci to ma też taką możliwość. Urządzenie znajduje się na liście PTPIREE. Wtedy trzeba taki fakt zgłosić, wymienić licznik na dwukierunkowy i dołączyć oficjalnie do grona prosumentów. 

W przypadku testowanego urządzenia kontrolę nad energią zapewnia aplikacja. To w niej możemy ustawić, gdzie idzie produkowana energia – do sieci, by w minimalnym stopniu ograniczyć zużycie w całym domu czy do zasilenia konkretnego urządzenia – lampki, laptopa.

Fotowoltaiczny system balkonowy ze stacją ładowaniawnioski

System może stanowić wsparcie w domu, kiedy podłączymy do niego wybrane urządzenia tworząc wewnętrzną “offgridową” sieć. Jednak przy tej mocy panelu fotowoltaicznego nie możemy mówić o jakichś wielkich oszczędnościach. 

W naszej ocenie jest to idealne rozwiązanie do zastosowania tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu. Z powodzeniem może wyprzeć głośne i niemobilne agregaty prądotwórcze. Wygrywa opcją ładowania bez sieci i wykorzystaniem całkiem sporego, jak na tak małe urządzenie progu – 2,5 kW w piku.

Przy aktualizacji aplikacji warto pomyśleć o zabezpieczeniu dotyczącym stopnia rozładowania magazynu. Obecnie możemy go ustawić ręcznie. Jeśli ustawimy za niską wartość urządzenia nie da się uruchomić. Podobnie jak przy samochodach elektrycznych również tutaj nie powinniśmy baterii ładować na 100% ani rozładowywać do zera. Wystarczy wprowadzenie odpowiedniego komunikatu w aplikacji. 

Skład zestawu, który dostaliśmy do testów:

– elastyczny panel fotowoltaiczny 400 W

– hybrydowy mikroinwerter

– przenośna stacja zasilania DELTA MAX

– inteligentna wtyczka smart plug (gniazdko nie jest w zestawie, można je dokupić)

– kabel przedłużający do instalacji fotowoltaicznej

– kabel do ładowania AC

– kabel do paneli MC4

– płaski kabel MC4

– kabel połączeniowy akumulatora XT150

– osłona zabezpieczająca i płytka do montażu na ścianie

– kołki rozporowe, śruby, nakrętki

– klucz do odłączania przewodów

Cena zestawu:

mikroinwerter PowerStream – 1 679 zł

panel solarny 400 W – 2799 zł

stacja zasilania Delta Max – 8899 zł

inteligentne gniazdko – 159 zł

kabel płaski MC4 – 89 zł 

kabel do stacji Delta – 179 zł

Materiał powstał na zlecenie partnera dystrybutora fotowoltaicznych systemów balkonowych

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.