Fotowoltaika: 10 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o energii słonecznej

Jeśli na co dzień zajmuje się zagadnieniami z odnawialnymi źródłami energii, to łatwo jest zapomnieć, że nie każdy ma czas i ochotę przeczytać wszystkie artykuły opublikowane na tym i innych portalach poświęcone fotowoltaice, szczególnie, że w obecnych czasach wszystko w tej branży zmienia się jak w kalejdoskopie. Jednak warto by wiedzieć coś o temacie PV, tak aby zdawać sobie lepiej sprawę z tego jak istotny jest ten dział OZE dla świata. Szczególnie w dobie transformacji sektora energetycznego, związanej z postanowieniami Paryskimi, ochroną klimatu, ale także – czynnikami ekonomicznymi.

W poniższym zestawieniu nie chodzi nam o wychwalanie fotowoltaiki, zachęcania do korzystania z elektrycznych pojazdów etc. To przyjdzie samo, gdy po przeczytaniu poniższych dziesięciu punktów zrozumiemy jak istotne i tak naprawdę proste jest przejście do wykorzystania tego źródła czystej energii dla naszego społeczeństwa.

Aby zrozumieć, że w dobie transformacji energetycznej wykorzystanie fotowoltaiki jest jedną z prostszych ścieżek rozwoju musimy najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy na temat PV i sprostować część mitów lub nieprawdziwych informacji podawanych przez niechętny OZE sektor paliw kopalnych.

W poniższym materiale zabraliśmy dziesięć elementarnych faktów na temat PV i obecnego etapu jej rozwoju, które pozwolą na zaprezentowanie obecnego stanu rozwoju tego OZE, jak i pokazanie, że jest ono nie tylko czystsze, ale także realnie konkurencyjne względem klasycznych źródeł energii elektrycznej, takich jak paliwa kopalne.

Zachęcamy nie tylko do przeczytania tego materiału, ale także udostępnianiu tej informacji szerzej i dzieleniu się nią z innymi. Jeśli macie jakieś inne ciekawe informacje na temat PV – dodajcie je w komentarzach.

I. Cena paneli fotowoltaicznych w 1975 rok była około 227 razy większa niż obecnie. 101,5 USD/W (1975) vs 0,447 USD/W (2016). Za spadającą ceną poszło zwiększenie ilości instalacji systemów PV.


II. Cena paneli obecnie wynosi zaledwie 30% tego, ile wynosiła w 2010 roku. 1,50 USD/W (2010) vs 0,447 USD/W (2016). To spadek o ponad 70% w czasie zaledwie siedmiu lat!


III. Najniższa cena w przetargu (bez dofinansowania!) zaproponowana przez dewelopera systemu fotowoltaicznego to 2,42 centa/kWh. To cena niższa, niż koszt energii pochodzącej z spalania gazu ziemnego, elektrowni atomowych czy węglowych przy budowie nowej instalacji gdziekolwiek na świecie.

IV. Nawet jeśli wykluczymy z obliczania rekordowo niską ofertę z poprzedniego punktu oraz wyeliminujemy z obliczeń bardzo wysokie społeczne koszty spalania węgla i gazu ziemnego, to budowa farmy wiatrowej i jej utrzymanie nadal jest tańsze niż postawienie nowej elektrowni węglowej, gazowej czy atomowej i dostarczanie do niej paliwa.

V. Około 99% nowych mocy zainstalowanych w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2016 roku pochodzi ze źródeł odnawialnych, z czego 64% to systemy fotowoltaiczne.


VI. Średni koszt instalacji dachowego systemu fotowoltaicznego w pierwszym kwartale 2016 roku w Stanach Zjednoczonych wynosił 3,21 USD/Wdc. Wartość ta spada z roku na rok.


VII. W zakresie ilości przyłączanych nowych mocy fotowoltaicznych na świecie prym wiodą obecnie Chiny (15150 MW w roku 2015). Na drugim miejscu jest Japonia (11000 MW w roku 2015) a na trzecim Stany Zjednoczone (7300 MW w roku 2015).

VIII. W latach 2009 – 2015 ilość zainstalowanych na świecie mocy fotowoltaicznych wzrastał dziesięciokrotnie. W latach 2002 – 2015 wzrost ten był ponad stukrotny.

IX. Sektor fotowoltaiczny w USA wygenerował w roku 2015 więcej nowych miejsc pracy niż łącznie sektor naftowy, gazowy i związany z nimi przemysł przesyłowy (budowa i utrzymanie rurociągów). Sektor PV wykazuje 12 razy szybszy wzrost niż reszta amerykańskiej ekonomii.

X. Potencjał energetyczny sektora fotowoltaicznego jest większy niż dowolnego innego źródła energii na naszej planecie. Trzeba pamiętać, że na poniższym zestawieniu w przypadku źródeł odnawialnych podano potencjał roczny, a w przypadku pozostałych, nieodnawialnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne czy atomowe, całkowity potencjał znanych źródeł danego paliwa.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Wysypisko w Massachusetts zamienione w centrum czystej energii

Następny artykuł

6,5 mln euro dotacji na przełomowy projekt naukowców z ABB

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,