Niemiecki koncern energetyczny Steag zamierza zbudować trzy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 244 MW. Na miejsce instalacji wybrał gaje oliwne we włoskiej prowincji Foggia.
Apulia – idealny region dla fotowoltaiki
Otoczona górami, rzekami i Morzem Adriatyckim prowincja Foggia znajduje się w Apulii, jednym z najbardziej płaskich regionów Włoch. To tutaj dojrzewają migdały, figi i pomidory. Prowincja słynie również z upraw oliwek. Już wkrótce na obszarach uprawnych pojawią się instalacje fotowoltaiczne. Słońce przyczyni się nie tylko do wzrostu oliwek, ale także do rozwoju zrównoważonej energii.
– Włochy są dla nas, jako dostawcy usług fotowoltaicznych, jednym z głównych rynków w Europie. Projekt w Apulii zbliża nas do celu, jakim jest zainstalowana moc 1 GW – mówi André Kremer, dyrektor zarządzający Steag.
Podwójne korzyści
Firma zapewnia, że odległość między rzędami krzewów a systemami fotowoltaicznymi została tak zaprojektowana, aby uniknąć zacienienia. Ponadto projektanci pozostawili wystarczająco miejsca dla automatycznej maszyny, niezbędnej do uprawy drzew oliwnych.
Projekt w Apulii ma jednocześnie dwa pozytywne skutki. Podwójne wykorzystanie ziemi pomaga przeciwdziałać niedoborom gruntów. Ponadto niektóre moduły słoneczne przesłaniają drzewa, co pozwala zmniejszyć parowanie, a tym samym zużycie wody. Dwanaście godzin promieniowania słonecznego każdego dnia w miesiącach letnich jest dzięki temu efektywnie wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej, zamiast nasilania suszy w regionie.
Budowa ruszy pod koniec roku
Łączna moc trzech projektów w Apulii wyniesie 244 MW. Inwestycje znajdą się w promieniu 20 km od siebie. Każdy z projektów różni się obszarem i wydajnością, ale wszystkie są w pełni zintegrowane z obszarem intensywnej uprawy oliwek. Koparki mają pojawić się na placu budowy pod koniec 2021 roku. Oprócz rozwoju i budowy Steag będzie również odpowiadać za efektywną kosztowo eksploatację parku fotowoltaicznego w ramach umowy o konserwację i utrzymanie.
Źródło: sens-energy.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.