Wzrost sprzedaży motocykli elektrycznych

Obecny wzrost zainteresowania elektrycznymi motocyklami może być spowodowany nie tylko chęcią ekologicznej jazdy, ale także wzrostem cen paliwa.

Droższe paliwo

Ceny benzyny systematycznie rosną, a wraz z nimi rośnie również sprzedaż motocykli elektrycznych. Producenci elektrycznych motocykli oraz skuterów mają powody do radości, bowiem niektóre firmy odnotowały wzrost sprzedaży nawet o kilkadziesiąt procent.

Wzrost cen za ropę, spowodował podwyżki cen paliwa na całym świecie, w tym w Polsce. 

Jak podaje portal motoryzacyjny Electrek, ten wzrost ucieszył między innymi azjatyckich producentów elektrycznych jednośladów.

Sondors Metacycle

Azja sprzedaje e-motocykle

Kraje azjatyckie, takie jak Indie, odnotowały jedne z największych przychodów z powodu cen ropy oraz gazu. Stosunkowo niskie ceny e-skuterów także zachęciły do przemiany spalinowego środka transportu na ekologiczne i ciche elektryki.

Okinawa, będąca dużym producentem skuterów w Indiach, odnotowała w ostatnim kwartale 30% wzrost sprzedaży. Firma w dużej mierze przypisuje zwiększone zainteresowanie elektromobilnością wzrostem cen benzyny.

Okinawa była również pierwszą firmą, która zakwalifikowała się do rządowej dotacji FAME II na motocykle elektryczne w Indiach. Teraz chce wykorzystać dynamikę wzrostu zainteresowania e-motoryzacją także przez premierę nowego motocykla Okinawa Oki 100. Jak na razie nie ujawniono ceny nowego pojazdu, ale szacuje się, że spadnie do poziomu około 1375 dolarów.

W Ameryce

Sytuacja na amerykańskim rynku motocykli elektrycznych jest nieco inna niż w przypadku Azji. W USA motocykle elektryczne i skutery po tak okazyjnej cenie nie są już tak popularne i dostępne.

Firma CSC z siedzibą w Kalifornii oferuje model CSC City Slicker, czyli lekki motocykl elektryczny o prędkości 45 mil na godzinę (72 km/h). Jest to model podobny do Oki 100, jednak jego cena jest wyższa o ponad 100 dolarów – CSC kosztuje około 2495 dolarów.

Elektryczne skutery CSC w stylu Vespy można nabyć w przedziale cenowym od 1995 do 2495 dolarów.

Włoski rynek motocykli

Energica, włoski producent motocykli również odnotowała znaczny wzrost sprzedaży zarówno na kontynencie, jak i w USA. 

ENERGICA EGO+ / RS

Pierwszy kwartał 2021 roku okazał się dla włoskiej firmy wyjątkowo dochodowy. 

Zaledwie w pierwszym kwartale tego roku Energica sprzedała tyle motocykli, co w zeszłym roku udało się sprzedać przez pół roku. Prawie jedna trzecia została sprzedana na rynek amerykański. 

Chociaż rosnące ceny benzyny nie mają tak dużego wpływu na sprzedaż drogich motocykli elektrycznych (w przeciwieństwie do tańszych e-motocykli skuterów), to i tak podkreślają jedną z kluczowych zalet motocykli elektrycznych – zerową emisję. 

Motocykliści na elektrykach raczej nie muszą obawiać się takiej zmienności cen, jak w przypadku wahających się cen ropy. Rynek motocyklowy wkrótce spodziewa się dostawach kolejnych, tańszych alternatyw. Jest nią między innymi niedrogi Sondors Metacycle. W styczniu kosztował 5000 dolarów.

Sondors Metacycle

źródło: electrek.co