Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika z powłoką z kropek kwantowych. Rewolucja w dziedzinie energii słonecznej?

Fotowoltaika z powłoką z kropek kwantowych. Rewolucja w dziedzinie energii słonecznej?

ML System, firma specjalizująca się w powłokach z kropek kwantowych nawiązała współpracę ze spółkami Pilkington IGP oraz Pilkington Polska. Firmy planują wspólną sprzedaż produktów szklanych wykorzystujących powłoki kwantowe oraz technologię BIPV, a także produktów linii Smart Glass. Projekty realizowane będą na terytorium całej Europy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na czym będzie polegać współpraca?

Spółki grupy Pilkington będą wspierały firmę ML System w procesie wprowadzania do obrotu szyb z powłokami kwantowymi, jak również podejmą działania w celu włączenia tego produktu do swojej oferty handlowej. ML System od 2020 roku współpracuje ze spółką Pilkington Automotive Poland w zakresie produktów i technologii szyb samochodowych z powłoką kwantową.

– ML System dysponuje wiedzą, zasobami technicznymi i doświadczeniem w zakresie produkcji innowacyjnych powłok kwantowych, technologii BIPV oraz produktów Smart Glass. Z kolei Pilkington posiada ugruntowaną pozycję na rynku europejskich producentów szkła, jak również dysponuje szerokim zapleczem technologicznym pozwalającym na oferowanie zdywersyfikowanej palety produktów podmiotom prowadzącym działalność w Polsce i w Europie. Przy wykorzystaniu wspólnego potencjału zaoferujemy klientom produkty szklane, wykorzystujące zaawansowane i unikatowe technologie pozwalające na produkcję energii elektrycznej komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Kropki kwantowe – rewolucja w dziedzinie energii pozyskiwanej ze słońca

Kropki kwantowe wykorzystywane są jako produkująca energię ze słońca, niewidoczna powłoka umieszczona na szkle budowlanym. Jest to wyjątkowo ergonomiczna i w pełni zintegrowana z budynkiem technologia.

Firma Ml System jako pierwsza opatentowała powłoki z kropek kwantowych w 2018 roku i od tego czasu technologia ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to dużo bardziej wydajne rozwiązanie niż standardowe panele fotowoltaiczne. Eksperci przewidują, że propozycja ML System może okazać się ogromną konkurencją dla rynku obecnie najbardziej spopularyzowanej fotowoltaiki krzemowej.

ffdgRRpcTtk1L6ICOBwnl9iii4uUlKwP4VztjQcDDXckoq0jR0QOP3Cmf5

Fot: powłoka z kropek kwantowych umieszczona na szybie/źródło: sozosfera.pl

Kropki kwantowe a perowskity

Podobne opinie pojawiają się o powłokach perowskitowych produkowanych przez firmę Saule Technologies. Perowskity z fazy testów wkroczyły już w etap komercjalizacji.

tWtTX9FlVzKR2uKtdH8PJgQ iaNEbVPgJRFxQjeDz0y2ws GIqX4tAZD3ndXCV9eqX307bk8OTwfIijyQ4AwKaP2KONvCigRPc2CzYn4B6foooXPzzT7ECw2COX7foJuCT1LSLHv

Fot: Olga malinkiewicz/źródło: wroclaw.pl

Niedawno redakcja Świata OZE brała udział w premierze prezentacji instalacji perowskitowej zamontowanej w Lublinie, na fasadzie budynku firmy Aliplast. Czytaj więcej w naszym artykule:

Jednak czy rosnąca w siłę firma Saule Technologies może okazać się konkurencją dla działalności ML System?

– Trudno mi się wypowiedzieć, bo nie jestem ekspertem w dziedzinie powłok z kropek kwantowych zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o dużej skali.  Kiedyś pracowałam okazyjnie z kropkami kwantowymi, ale trudno mi się wypowiadać bo nie wiem do końca jak wygląda skalowanie  tej technologii podaje Olga Malinkiewicz założycielka Saule Technologies dla portalu Świat OZE.

źródło: infromacja prasowa, sozosfera.pl, wroclaw.pl, źródła własne

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.