Francuskie dofinansowania dla solarnych OZE osiąga nowy rekord

Jak poinformowało francuskie ministerstwo energii, subsydia w sześciu kolejnych rundach przetargów na duże fotowoltaiczne instalacje lądowe osiągnęły poziom rekordowy. Jak wskazują analitycy może mieć to spory wpływ na inne sektory energetyki, gdyż cena prądu z fotowoltaiki osiąga już poziom podobny do konwencjonalnych źródeł energii.

Jak donosi agencja analityczna ICIS z Londynu, Francja zaaprobowała 79 projektów solarnych w ostatnich rundach aukcyjnych. Średnia cena energii elektrycznej uzyskana w aukcjach wynosi 62,50 euro za MWh.

Zgodnie z informacjami francuskiego ministerstwa energii najwięcej nowych instalacji fotowoltaicznych ma być zlokalizowanych w rejonie Nouvell Aquitaine, gdzie powstać ma 14 projektów solarnych o łącznej mocy 136,5 MW. Kolejnym rejonem na liście jest Provence Alpes Core d’Azur, gdzie planuje się 18 projektów o łącznej mocy 127,8 MW.

Niezależnie od dofinansowywania dużych projektów, ministerstwo przyznało także dotacje na 20 MW mniejszych projektów o mocy od 100 kW do 500 kW, które produkować mają energię na własne potrzeby operatorów. Tego rodzaju instalacje fotowoltaiczne budowane są przez właścicieli fabryk, spółdzielnie rolnicze i uniwersytety.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Francuzi refinansują fotowoltaikę

Następny artykuł

Przełomowe wiatraki o pionowej osi obrotu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,